První poválečná spartakiáda měla předčit sokolské slety

23.06.2015 | Přesně před 60 lety byla zahájena I. celostátní spartakiáda. Zapojilo se do ní přes milion cvičenců, jejichž výkony mohli diváci sledovat přímo na Strahovském stadionu nebo na televizních obrazovkách. Prohlédněte si dobové fotografie a propagační materiály ze sbírek Národního muzea.

Fotografie - Běh vítězství

Úplně první spartakiádu uspořádala Federace dělnických tělovýchovných jednot již za První republiky v roce 1921. Po druhé světové válce byl název spartakiáda převzat pro celostátní tělovýchovná vystoupení. Celostátní spartakiády byly pořádány v letech 1955–1985 v pětiletých cyklech. Od počátku měly tři hlavní části: hromadná tělovýchovná vystoupení jako hlavní část programu, sportovní soutěže a turistické akce doplněné o tzv. Večery družby a další odborné a kulturní pořady.

První poválečná spartakiáda v roce 1955 navazovala na tradici dělnických spartakiád, ale i sokolských sletů, kterým se měla vyrovnat masovou účastí. Touhou ve všech směrech překonat dosud uspořádané akce se netajil ani tehdejší prezident Antonín Zápotocký. Spartakiáda byla naplánována jako vrchol oslav desátého výročí osvobození Československa a veřejnosti měla ukázat úspěchy sjednocené tělovýchovy. Přípravy byly projednávány na nejvyšší úrovni a trvaly téměř celý rok. Rozpočet tehdy dosáhl závratných 45 milionů korun.

Detail z plakátu - malba muze a ženy s praporem

Uskutečnila se také zimní část spartakiády, která zahrnovala přebory v zimních sportech a další závody. Vyhlášena byla i celorepubliková loterie. Součástí programu byly rovněž různé doprovodné akce, jako například tzv. Večery družby nebo Mezinárodní utkání ve sportovní gymnastice.

Přípravou pro I. celonárodní spartakiádu bylo 311 okresních a 57 krajských spartakiád. Vyvrcholení se uskutečnilo v Praze na Strahovském stadionu ve dnech 23. června až 5. července. Rozdělena byla na Dny žactva a dorostu a Dny dospělých. Dorazili také zahraniční hosté ze 42 zemí.

Spartakiádní skladby ilustrovaly obraz doby svého vzniku, stejně jako dříve skladby používané na sokolských sletech. Například skladba pro děti měla název „K budování a obraně vlasti vždy připraven“. Do cvičení se zapojila i armáda, která vystoupením demonstrovala obecenstvu svou připravenost k obraně vlasti. Spartakiáda byla vysílána Československou televizí v přímém přenosu.

Této masové akce se zúčastnilo více jak milion cvičenců a přihlížely jí na dva miliony diváků z celé České republiky.

gallery

Další zajímavé fotografie z Archivu tělesné výchovy a sportu Národního muzea naleznete na portálu esbirky.cz



Článek byl připraven ve spolupráci s Lucií Swierczekovou kurátorkou Archivu tělesné výchovy a sportu Národního muzea 

 

Kam dál:

Zapomenutá mistryně československého lyžařského sportu

Letošní ZOH? Kontroverznější než roku 1936 být nemohou

Profesionálové se v roce 1948 olympiády účastnit nesměli! Jen amatéři.

Sledujte s námi odjezd československé výpravy na XIV. letní olympiádu v Londýně!

Zahajovací ceremoniál OH v Londýně 1948 ovládla místo mlhy rekordní vedra!

Perličky z novin závěrem. Londýnské olympijské hry očima kreslířů!

(per)