03.09.2013 | V pondělí 2. 9. 2013 začal nový školní rok. Pro spoustu dětí znamená tento den začátek dlouhé cesty, na jejímž konci je výuční list, maturita nebo vyskoškolský diplom. Některé děti bude škola bavit, pro jiné to bude povinnost, kterou bude třeba plnit. A jaké to bylo chodit do školy sklonku Habsburské monarchie? Jisté je, že děti se musely potýkat s větším nepohodlím a větší přísností učitelů – a samozřejmě, také s jiným učebním stylem a obsahem učiva.
Jak ukazuje výstava Dětský svět za císaře pána z cyklu Monarchie, dobré podmínky k učení v obecné škole nebyly ještě v 1. polovině 19. století samozřejmostí. Podle záznamů se našly i třídy, kde se v nevětraném a špatně osvětleném prostoru tísnilo na 200 dětí. Zlepšení nastalo především po roce 1869 v souvislosti s vydáním tzv. Hasnerova zákona. Obecná škola (1.-5. třída) měla být zřízena všude tam, kde by více než 40 dětí (podle pětiletého průměru) překonávalo vzdálenost do školy 4 km a více. Starost o hmotné zařízení školy jako budovu, nábytek, topení a osvětlení připadla obci. Plat učitele a vybavení školy učebními pomůckami zajišťovala okresní školní rada.
Český spisovatel K. V. Rais, narozený roku 1859, vzpomíná na svou školní docházku a školní budovu takto: „Vpředu byl byt ‚starého‘ pana učitele, dál třetí třída, schody na půdu, pokojíček komína, a v kamenném přístavku třída prvá, jíž se chodilo i do druhé; odděleny byly slabou přepážkou, což učiněno, když se škola stala trojtřídní. Dřevěné záchody stály na dvorečku za chlévem a vypadalo to tam! Podobný zápis školní nakreslil jsem v knize ‚Zapadlí vlastenci‘. V nevysoké třídě o třech oknech byla vpravo ode dveří černá kachlová kamna, jež stěnou zasahovala i do třídy druhé; jedna nevelká tabula byla na podstavci, druhá ‚s předpisem‘ visela na hácích nahoře na trámě a školáčkové opisujíce předpis, museli – zvláště ti přední – hlavy notně zdvíhat. Asi deset dlouhých, úzkých, starých lavic vyplňovalo třídu tak, že po stranách zbývaly jen úzké uličky. V zimě, když se děti přihrnuly, stávaly i v těch uličkách a také podlaha vpředu bývala obsazena. Na stěnách visely: v čele kříž, vzadu podobizna panovníka ještě mladistvého, dva biblické obrazy, zasklené to prémie, tuším, že hradeckého ‚Dědictví maličkých‘, nějaká mapa a později také veliké nezarámované obrazy s množstvím pomalovaných zvířátek i rostlin. Že jsem byl maličký, sedával jsem v prvé lavici na pravém kraji.“
Jaká byla školní souprava prvňáčka obecné školy?
Mezi běžné školní pomůcky každého prvňáčka kromě aktovky a slabikáře patřila břidlicová tabulka s houbičkou, pisátko („kamínek“) a jiné psací potřeby. Břidlicové tabulky byly postupně nahrazovány papírovými sešity až po 1. světové válce.
Nejrozšířenější školní pomůckou se v 2. polovině 19. století staly školní obrazy znázorňující písmena abecedy, jednoduché počty a geometrii, zvířata a rostliny, zeměpisné mapy (především Rakouska-Uherska, Evropy a Palestiny), výrobní postupy atd.
Na obecné škole se vyučovalo psaní, čtení, náboženství, počítání se základy geometrie, vyučovací jazyk (čeština nebo němčina), přírodopis, zeměpis, dějepis, kreslení, zpěv, ruční práce a tělocvik (povinný pro chlapce a nepovinný pro dívky).
Také přístup rodičů ke škole byl jiný než dnes.
Jejich vztah ke škole jako instituci, ktrerá má být především autoritativní a vnutit dětem poslušnost a řád, ilustruje vzpomínka spisovatele Antala Staška, který se narodil roku 1843: „Jednou za zimního rána oblékla maminka „špenzr“ s varhánkami, jaký selky tenkráte nosívaly, vzala mne malého, sotva pětiletého za ruku, dovedla v sněhové metelici do školy, stojící na dolením konci naší vesnice, a odevzdala kantorovi se slovy: „Pane učiteli, jen ho hodně řežou!“".
Fotografie školních tříd z doby monarchie, které nám veřejnost zaslala prostřednictvím sběrové akce Moje monarchie, si můžete prohlédnout v albu na facebooku Národního muzea.
Navštivte výstavu Dětský svět za císaře pána z cyklu Monarchie, která je k vidění do 15. 9. 2013 v Nové budově Národního muzea!
KAM DÁL?
Americký klub dam a česká společnost 19. století
Maryšu najdete nově i na eSbírkách
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!