30.10.2014 | U příležitosti 25. výročí Sametové revoluce se symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z nového světa“ skladatele Antonína Dvořáka vrací na místo svého vzniku – do New Yorku. Originální rukopis partitury, který je dnes přísně střeženým sbírkovým předmětem českého Národního muzea, bude od 17 do 21. listopadu 2014 slavnostně vystaven v České národní budově na Manhattanu. Partitura, která vznikla na americké půdě, neopustila od návratu Dvořáka zpět do vlasti území českého státu.
Dvě významné české kulturní instituce Národní muzeum a Česká filharmonie spojily své síly, aby symbolicky vrátily Novosvětskou na místo jejího vzniku. Originální rukopis veze do Spojených států oficiální delegace České republiky, vedená předsedou poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a ministrem kultury Danielem Hermanem.
U příležitosti 25. výročí Sametové revoluce se symfonie v listopadu tohoto roku vrací na místo svého vzniku – do New Yorku.
Vystavení jejího originálního rukopisu společně s koncertním turné České filharmonie můžeme považovat za symbolické gesto díků Novému světu, který Antonína Dvořáka ke vzniku této jedinečné symfonie inspiroval.
Novosvětskou symfonii zkomponoval světoznámý český skladatel Antonín Dvořák v průběhu ledna až května roku 1893 v americkém New Yorku. Antonín Dvořák zde působil na Národní konzervatoři po dobu dvou a půl let. Novosvětská symfonie byla jeho prvním dílem, které celé vzniklo na americké půdě. Měla ihned obrovský úspěch a dodnes patří mezi nejhranější díla na světě. Její krása, melodika i temperament jsou tak podmanivé, že je zná celý svět.
Symfonie sestává standardně ze čtyř vět – 1. Adagio. Allegro molto, 2. Largo, 3. Scherzo. Molto vivace, 4. Allegro con fuoco. Strhující rytmus, nevšední melodika, temperament, vyváženost obsahu a formy, časté reminiscence na témata z předchozích vět – to vše charakterizuje toto nevšední dílo. Každá z jednotlivých vět je výjimečná. Mnozí spatřují v Novosvětské symfonii řadu vlivů Ameriky – kvapné tempo života v New Yorku, rozlehlost americké krajiny, stesk po domově, indiánské a černošské písně.
Rukopis symfonie si Dvořák odvezl s sebou při návratu z Ameriky zpět do Čech. Po jeho smrti se rukopis dostal do vlastnictví jeho dědiců a od nich byl roku 1980 zakoupen pro Národní muzeum. Uložen je nyní v Českém muzeu hudby, které se nalézá v Praze a je jedním z objektů Národního muzea. Národní muzeum spravuje v Praze mimo jiné i Muzeum Antonína Dvořáka, jehož celá expozice je věnována právě tomuto slavnému skladateli.
Symfonie „Z Nového světa“ patří mezi nejvýznamnější sbírkové předměty Národního muzea.
Vystavuje se velmi zřídka, naposledy byla na veřejnosti k vidění na velké výstavě věnované Antonínu Dvořákovi v roce 2011. Po zbytek času je uložena v trezoru za přísně sledovaných klimatických podmínek.
U příležitosti 25. výročí Sametové revoluce zazní na místě světové premiéry v jedné z nejslavnějších koncertních síní světa v Carnegie Hall tóny Novosvětské symfonie v podání České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka, který při této příležitosti převezme prestižní Cenu Antonína Dvořáka. Jedná se o mimořádné ocenění za propagaci české hudby, udělovanou festivalem Dvořákova Praha. Turné 11 koncertů České filharmonie proběhne od 2. do 19. listopadu 2014 nejen v NYC ale také v hlavním městě Washington D.C.
KAM DÁL?
Skladatel Antonín Dvořák vášnivě miloval vlaky
Antonínu Dvořákovi vařila i Terinka Liehmannová. Recepty z její kuchařky
Hudebníci na cestách za prací i odpočinkem
Muzeum Antonína Dvořáka obnoví sochy hrajících si dětí
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!