Národní muzeum vystaví zlato a brilianty

27.11.2013 | Do Nové budovy Národního muzea byly za účasti Útvaru rychlého nasazení převezeny nejcennější předměty ze sbírek Národního muzea. Návštěvníci Národního muzea je mají šanci spatřit na výstavě Peníze, která bude otevřena od pátku 29. listopadu 2013.

Na výstavě Peníze budou představeny i dva dokonale průhledné brilianty o váze 24,1 a 11,95 karátů

Největší briliant v českých veřejných sbírkách a dosud nikdy nevystavený zlatý stodukát Ferdinanda III. se stanou dominantami výstavy Peníze v Nové budově Národního muzea. Jedná se o nejcennější předměty ze sbírek Národního muzea.

Zlatý stodukát Ferdinanda III. z roku 1629 je velmi zajímavou mincovní ražbou s dodnes nejasným účelem. Dlouho byl označován za „korunovační“, avšak korunovace Ferdinanda III. na českého krále se konala v Praze již v roce 1627. Pravděpodobně tedy jde o reprezentativní pamětní minci, raženou z radosti nad uzdravením Ferdinanda III. z těžké choroby, jež ho krátce po pražské korunovaci postihla. Jde o minci velice vzácnou, jejíž hodnota je velmi obtížně vyčíslitelná, neboť ve světových numismatických sbírkách je doloženo pouze 6 exemplářů.

Diamanty nejsou považovány pouze za drahé kameny, které jsou ozdobou šperků, ale jsou také symbolem ekonomického a mocenského postavení. Na výstavě Peníze budou představeny i dva dokonale průhledné brilianty o váze 24,1 a 11,95 karátů. Briliant o váze 24,1 karátů ze sbírek Přírodovědeckého muzea Národního muzea je největším ve veřejných českých sbírkách. Vystavené brilianty Národní muzeum získalo po rozpuštění diamantového fondu Státní banky československé v roce 1968. K vidění budou ovšem také unikátní diamanty v surovém stavu.

Zlatý stodukát Ferdinanda III. z roku 1629

Unikátem výstavy je také uzanční zlatý slitek České národní banky o hmotnosti 12 476,50 g a ceně přibližně 10 000 000 Kč. Uzanční zlaté slitky jsou užívány k mezinárodnímu obchodu se zlatem, zejména mezi centrálními bankami. Zlatý slitek je pojem pro zlato zpracované odlitím do formy příp. ražbou z razidel do podoby různě velkých předmětů, různého tvaru, ryzosti a hmotnosti. Může jít o tvary oblé, hranaté nebo více složité, nejběžnějším tvarem je kvádr nebo komolý jehlan. Slitky mohou mít různou ryzost, která se však zpravidla blíží ryzímu obsahu.

Pojistná hodnota předmětů vystavených na výstavě Peníze dosahuje téměř 500 milionů korun.

Do Nové budovy Národního muzea byly převezeny za účasti Útvaru rychlého nasazení převezeny nejcennější předměty ze sbírek Národního muzea.

Výstavní cyklus PENÍZE vrcholí v pátek 29. listopadu 2013 otevřením dvou výstav v Nové budově Národního muzea. Na stejnojmenné výstavě se představí Peníze jako celospolečenský fenomén, který již dlouhá staletí hýbe světem i lidskými osudy.Výstava Aféry ukáže nejen historické aféry, ale právě a především to, jak byl v různých obdobích 20. století utvářen mediální obraz osobností a událostí veřejného života.

 

KAM DÁL?

Výstava Peníze představí i hazardní hry

Unikátní obraz na výstavě Čas zámořských objevů

VIDEO: Tavba zlata pro výstavu Čas zámořských objevů

(dan)