Jak vzniká kniha? II. díl

24.06.2015 | Umělecké knihařství Lubomíra a Miroslavy Krupkových má více než pětatřicetiletou tradici. V ateliéru Krupka se knihy vyrábějí ručně a ke slovu tu přichází prastaré řemeslné techniky, jako je čerpání papíru, knihtisk a knihvazačství. Lubomír Krupka ukazuje na příkladu volné vazby knihy Zemětřesení od Heinricha von Kleista jednotlivé řemeslné postupy, které zde představíme v novém seriálu. Po výrobě ručního papíru přichází ke slovu výroba liter, vysázení štočků a nakonec jejich příprava pro tisk.

Liteřina je směs olova a cínu. Cín se zde přidává kvůli kujnosti. Další složkou je antimon, dodávající tvrdost. Tuto směs je třeba zahřát na přibližně 360 stupňů celsia, tak aby dosáhla optimální tekutosti. U Krupků využívají na výrobu liter stroj Monotype. V zásobě mají nejrůznější matrice různých typů písem. Z matrice je možné odlévat libovolný počet liter.


Poté, co jsou litery odlité, začíná samotná práce sazeče. Podle předlohy je třeba písmena ručně vysázet. Litery má sazeč po jednotlivých písmenech rozdělené v přihrádkách v písmovce. Odtud je sází do sázítka, které drží v ruce. Hotové řádky skládá sazeč na sazebnici, které se hovorově říká loďka a hotový vysázený sloupec nebo stránka se převáže motouzem. Poté následuje kontrolní otisk a několik korektur. Teprve po nich následuje konečný tisk.


V dalším díle seriálu se dozvíte, jak vypadá ruční tisk, co to je rozmetání sazby, a uvidíte také dokončení knihy Zemětřesení od Heinricha von Kleista.

Fotografie. Tiskařský stroj. Foto: Národní muzeum


 

Kam dál?

Jak vzniká kniha? I. díl

VIDEO: Na návštěvě u výtvarníka Stanislava Kolíbala

 

(EK)