21.09.2012 | Píšťalový kolovrátek s opičí kapelou najdete mezi dalšími automatofony na výstavě Kouzelné hrací strojky. Tento jedinečný doklad řemeslné zručnosti předminulého století Vám možná nedá spát.
Přední část kolovrátku představuje hudební sál se šesti opicemi. Hrají na první a druhé housle, pozoun, kontrabas, harfu a buben s činelem. Strojek je poháněn klikou na ruční pohon. Exponát zapůjčilo Národní technické muzeum.
Tento kolovrátek, který vytvořil anonymní autor kolem roku 1840, se snaží do nejmenších detailů imitovat "opičí" hudebníky, které zároveň značně připodobňuje lidem. Při bližším pohledu si tak můžeme všimnout paruky, kterou má na hlavě houslista, nebo prstenů na tlapkách basisty. Samozřejmostí je detailně zpracované oblečení hudebníků, včetně fiží a turbanu.
Autor kolovrátku se snažil vzbudit dojem, že opičí hudebníci zpívají - v pravidelných intervalech otvírají "ústa".
Tyto detaily včetně realisticky nalepených chlupů na hlavách opiček mohou u dnešního diváka, zvyklého na jistou uhlazenost, vzbudit hrůzostrašné pocity. Jsou ale dokladem úžasného pozorovacího talentu autora kolovrátku a precizní řemeslné práce.
Výstavní cyklus Monarchie probíhá v Národním muzeu v sezóně 2012–2013. Návštěvníkům nabízí hned několik zajímavých výstav. Na výstavě Kouzelné hrací strojky v Českém muzeu hudby uvidíte mnoho dalších hracích strojků doby minulé. Můžete si vyzkoušet zahrát i na "automatofon současnosti" - monotron Korg.
KAM DÁL?
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!