06.02.2014 | Otevření výstavy Peníze předcházelo složité dlouhotrvající restaurování vzácných sbírkových předmětů. Patří mezi ně i textilie pocházející z královské lóže Národního divadla. Jak probíhalo její restaurování?
Výstava Peníze v Nové budově Národního muzea představuje peníze jako celospolečenský fenomén, který již dlouhá staletí hýbe světem i lidskými osudy.
Jedná se o rozměrný závěs, který má na šířku bezmála 3 m a na délku téměř 2 m. Textilii tvoří různé typů materiálů až v pěti vrstvách. Centrálním motivem závěsu je plasticky vystupující červený erb s mohutným dvouocasým lvem vyšitým dracounovými nitěmi stříbrné barvy. Kolem erbu se vinou vyšívané vavřínové větve a nad erbem je svatováclavská koruna. Středová část je rozdělena na množství kosočtvercových polí ze saténového a rypsového hedvábí v krémové barvě, které mají taktéž uvnitř dvouocasé lvy a koruny vyšité z dracounových nití zlaté barvy. Tuto hlavní část ze tří stran lemuje pruh látky žluté barvy s vyšitými hvězdami a na obou bočních stranách pruh bavlněného sametu v temné bordó barvě, v němž se po celé délce táhne lipová větev. Textilie byla po dlouhou dobu uložena v depozitáři a kvůli svému rozsáhlému poškození ji bez náročného restaurování nebylo možné vystavit.
Poškození textilie bylo s největší pravděpodobností způsobeno dlouhodobým zavěšením v minulosti. Hedvábné materiály byly v celé ploše a především u horního okraje textilie potrhané a místy chyběly. Tato horní část závěsu byla proto patrně v minulosti překryta pruhem sametu a trhliny v ploše pak nevhodně zalátány hedvábnou nití. Na levé straně chyběla jedna dracounem vyšitá hvězda a celý závěs byl značně znečištěný. Před začátkem restaurování byl již samotný přesun ohromné textilie do restaurátorské dílny textilu Historického muzea Národního muzea velkým problémem, protože kvůli plastickým motivům nebylo téměř možné textilii srolovat ani složit.
Dlouhotrvající restaurování začalo odstraněním nepůvodního sametového pruhu z horní části závěsu a odsátím množství povrchových nečistot. Bylo nutné postupně odstranit i šité opravy v celé ploše textilie a nahradit je téměř neviditelnou tzv. šitou skeletáží. Potrhané hedvábné dílky u horního okraje musely být vyjmuty, podloženy hedvábnou tkaninou obarvenou do stejného odstínu a plošně skeletovány. Takto zajištěné pak byly vráceny na původní místo. Stejně tak byly opraveny i potrhané konce krajních žlutých a bordó pásů.
Na závěr byla celá plocha textilie důkladně dočištěna vlhčenými vatovými tampónky. Chybějící vyšívaná hvězdička byla vyrobena stejnou vyšívací technikou, jako ty původní. Zářící dracoun zlaté barvy však musel být napatinován, aby nová hvězda dobře zapadla mezi ostatní. Pro plánované vystavení bylo bohužel nutné nahradit původní podšívku z lněného plátna, která nebyla v dobrém stavu a plánované zavěšení by již nevydržela. Nové lněné plátno bylo obarveno na původní tmavě fialový odstín a našito na zadní stranu závěsu.
Krásu zrestaurované textilie můžete obdivovat ve druhém sálu výstavy Peníze. Výstava Peníze je součástí stejnojmenného výstavního cyklu.
Autorkou článku je Veronika Šulcová z Oddělení správy, evidence a péče o sbírky Národního muzea.
KAM DÁL?
VIDEO: Tavba zlata pro výstavu Čas zámořských objevů
VIDEO: Výstava Peníze vás roztančí
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!