Sháníte literaturu k muzeologii? Poradíme Vám!

27.02.2014 | Knihovna Centra pro prezentaci kulturního dědictví pořídila v minulém roce svůj 1000. titul. Velké množství tematických publikací, včetně nejnovějších zahraničních titulů, z ní činí zcela ojedinělý knižní fond v oblasti muzeologie v České republice.

fotografie dívky čtoucí knihu před policemi plných knih

Knihovna, která vznikla v roce 2006, je neocenitelným pomocníkem studentů při tvorbě seminárních, bakalářských, diplomových i disertačních prací, ale také odborných pracovníků muzeí při řešení teoretických a praktických otázek.

K dispozici jim jsou publikace především z následujících oblastí:

  • Muzeologie
  • Muzeografie
  • Muzejní pedagogika
  • Výstavnictví
  • Prezentace sbírek
  • Aplikace digitálních technologií
  • Muzejní marketing a management
  • Péče o sbírky

Užitečné informace v knihovně naleznou nejen zájemci o muzeologii, ale i o související obory jakými jsou např. památky, architektura, dějiny umění, multimédia, sociologie, antropologie a další.

Celkem knihovna nabízí přes 1000 nejnovějších převážně anglicko-jazyčných publikací. V roce 2013 se počet publikací knihovny přehoupl přes hranici 1000 kusů slovenským titulem Múzeum a historické vedy. Mezi nejunikátnějšími přírůstky minulého roku zmiňme například anglickou publikaci Museums and Communities: Curators, Collections and Collaboration věnující se vzájemným vztahům mezi muzei a místními komunitami, stejně tak jako nejaktuálnějším trendům v kurátorské praxi či titul Doing Museology Differently z edice Routledge Research in Museum Studies. Perličkou mezi nově pořízenými 119 tituly je pak německá kniha Fit für Museum, která zaujme vtipnými a trefnými ilustracemi.

fotografie ruky vytahující knihu z police

Nové přírůstky jsou do Knihovny Centra vybírány na základě reflexe aktuálních zahraničních trendů v oboru. Pracovníci Centra se zaměřují především na tituly anglické provenience, ale také německé a francouzské. Vodítkem při výběru publikací bývají i studijní podklady nejvýznamnějších světových fakult v oblasti muzeologie, např. z Fakulty muzejních studií v Leicesteru či zavedená nakladatelství pravidelně publikující muzeologickou literaturu, např. Routledge nebo MuseumsEtc.

Kromě odborných publikací, které lze vyhledat v online vyhledávacím katalogu dle názvu, autora, ISBN či klíčových slov, disponuje knihovna Centra také rozsáhlou sbírkou muzeologických časopisů a periodik. Z domácích periodik lze jmenovat např. Muzeum: Muzejní a vlastivědná práce či Věstník Asociace muzeí a galerií ČR. Ze zahraničních stojí za zmínku Museum Practice, Museum Aktuell či kompletní série slovenského periodika Múzeum.

Vyhledávací katalog knihovny, seznam dostupných periodik a další informace naleznete na www.emuzeum.cz/o-knihovne.


 

Publikace jsou zapůjčovány pouze k prezenčnímu studiu. Objednané tituly budou po předchozí domluvě zapůjčeny k prezenčnímu studiu do studovny Knihovny Národního muzea (Nová budova, Vinohradská 1, Praha 1). Objednávku je nutné učinit alespoň s týdenním předstihem prostřednictvím e-mailu centrum@nm.cz. Pracovníci Centra pro prezentaci kulturního dědictví potvrdí ještě před návštěvou dostupnost všech Vámi vybraných titulů. Z organizačních důvodů je možné zapůjčit pouze 10 publikací na jeden termín. Badatelským dnem je každé pondělí od 10.00 do 18. 00 hodin, případně v jiný den po domluvě s pracovníky Centra.


Autorkou článku je Barbora Cleather z Centra pro prezentaci kulturního dědictví

(per)