Nostalgický návrat do časů monarchie a flašinetů

09.11.2012 | O jednom říjnovém večeru se téměř tři stovky návštěvníků ocitly v době, kdy se veřejným prostorem nesl typický zvuk flašinetů.

foto: Koncert jedenácti flašinetářů z několika evropských zemí

Dvorana Českého muzea hudby se na tento jeden večer proměnila v malostranský pavlačový dvůr, kde proběhl ojedinělý koncert jedenácti flašinetářů z několika evropských zemí. Sešli se zde flašinetáři z Čech, Francie a Německa. Nechyběl mezi nimi ani předseda německého klubu flašinetářů Joachim Petschat.

Na programu zaznělo 28 skladeb zahrnujících hudbu vážených skladatelů Händela, Bacha i Smetany, operetní melodie Jacquese Offenbacha, vídeňské valčíky Johanna Strausse (mladšího i staršího) a dalších.

Chybět nemohl hit století Jaromíra Vejvody Škoda lásky nebo Ta naše písnička česká od Karla Hašlera.

Zazněla i kramářská píseň o kanonýru Jabůrkovi, který oddaně sloužil rakouskému dělostřelectvu až do faktického roztrhání těla. 

Atmosféra během koncertu byla skvělá a spontánní publikum doprovázelo neznámější „šlágry“ roztleskáváním i zpěvem. Pro některé návštěvníky byly například vídeňské valčíky dostatečně inspirativní .

Flašinety a kolovrátky, jak se jim také říká, byly od 18. století hlavním doprovodným nástrojem písničkářů, ale právo obcházet s nimi veřejné prostory bylo přednostně vyhrazeno lidem, kteří si na živobytí jinak vydělávat nemohli – invalidé a vysloužilí vojáci, nemajetné vdovy a další.

Dnes jsou flašinety a kolovrátky předmětem zájmu muzeí a nemnoha nadšenců, kteří investují svůj čas i nemalé peníze do jejich koupě a pečlivého restaurování.

foto: Na koncertě bylo k vidění dobové oblečení

Na koncertu hráli flašinetáři: Jan Bondra, Jan Hochsteiger, Martin Mikeš, Antonín Švejda, Henri Noubel, Joachim Petschat, Axel Stüber, Christine a Klaus-Peter Lehmannovi, Karin a Frank Reuterovi.

Poslechnětě si dvě ukázky flašinetářských písní, které Vás přenesou do minulých století!

gallery

(dan)