10.10.2012 | Psal se rok 1908. V Londýně se na přelomu července a srpna konaly čtvrté novodobé olympijské hry. Čechy zde reprezentovalo 21 sportovců, kteří získali několik medailí.
Jednou z nich byla bronzová medaile, kterou získal Vilém Goppold z Lobsdorfu za šerm šavlí jednotlivců. Je to nejstarší olympijská medaile, která se nachází ve sbírkách Národního muzea.Vilému Goppoldovi se podařilo přivézt z těchto her i druhou medaili za šerm v družstvech. Zůstává dodnes jediným českým šermířským medailistou.
Tento sportovec kraloval českému šermu do 1. světové války. Vynikal zejména v šermu šavlí a v této disciplině také dosáhl svých největších sportovních úspěchů. Své suverénní postavení potvrdil v kvalifikaci na IV. olympijské hry 1908 v Londýně, v níž čtrnáctkrát zvítězil a neutrpěl ani jedinou porážku. Na olympiádě v Londýně startoval ve čtyřech disciplinách a ve dvou se mu povedlo stát se medailovým vítězem.
Goppold medaili získal ve svých devětatřiceti letech!
Kruhová oboustranná medaile je ze žlutého kovu s reliéfní výzdobou i textem. Na aversu najdeme uprostřed postavu nahého muže mezi dvěmi polonahými ženami, které nad ním drží vavřínový věnec. Sedí na podstavcích s textem, před kterými je opřené sportovní náčiní. na reversu je vyobrazen svatý Jiří na koni s drakem, vlevo múza.
Medaili Viléma Goppolda, stejně jako další trofeje borců z přelomu 19. a 20. století, najdete na výstavě Sportsmeni v zemích českých v Národním památníku na Vítkově.
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!