Navštivte nejkrásnější novorenesanční stavbu Prahy

02.04.2012 | Aktuální slunečné počasí láká k mnoha výletům. Pokud jej využijete a projdete se po nábřeží Vltavy, zaujme vás jedna z nejkrásnějších pražských novorenesančních staveb - Muzeum Bedřicha Smetany.

Muzeum Bedřicha Smetany

Budova sídlí na vltavském břehu v sousedství Karlova mostu v místě bývalé Staroměstské vodárny na konci komplexu dřívějších staroměstských mlýnů. Vodárna, jejíž podobu navrhl architekt Antonín Wiehl, byla postavena v letech 1883-1884.

Dílo se dnes řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Její architektonickou kompozici umocnila bohatá sgrafitová výzdoba podle návrhů významných českých malířů 19. století, Mikoláše Alše a Františka Ženíška, kteří se v té době významně podíleli i na výzdobě Národního divadla.

Pro severní průčelí obrácené ke Karlovu mostu navrhl Ženíšek výjev z boje Pražanů se Švédy v roce 1648 (vzhledem k bezprostřední souvislosti místa s těmito událostmi). Mezi okny jsou pak umístěny postavy vytvořené podle návrhů Mikoláše Alše. Ostatní plochy jsou dekorovány bohatým ornamentem s rostlinnými, zvířecími a figurálními motivy. Realizaci návrhů na fasádě provedl Janez Subić, který se rovněž podílel na výzdobě Národního divadla.

Socha Bedřicha Smetany od Josefa Malejovského

V roce 1929 již budova nesloužila vodárenským účelům. Sbor pro postavení pomníku B. Smetanovi proto požádal o její propůjčení pro Smetanovo muzeum, které bylo založeno v roce 1926.

Trvalo ale dlouhých devět let, než pražský magistrát vyhověl této žádosti. Během necelého roku byly pak v objektu provedeny rozsáhlé stavební úpravy a 12. května 1936 bylo Smetanovo muzeum slavnostně otevřeno veřejnosti.

V roce 1984 byla před budovu muzea umístěna socha Bedřicha Smetany od Josefa Malejovského.

Muzeum Bedřicha Smetany spravuje rovněž rozsáhlé sbírkové fondy, jejichž základem je Smetanova pozůstalost zakoupená v roce 1928. Kromě ní jsou to rozsáhlé ikonografické sbírky, notový archiv, tisková dokumentace, knihovna a fonotéka, které dokumentují nejen Smetanův život a tvorbu, ale i jeho dobu a šíření a recepci jeho děl.

Muzeum Bedřicha Smetany

(adr)