Národní muzeum získalo krásné dřevoryty známé ilustrátorky

20.09.2012 | Ilustrace Zdeňky Kabátové - Táborské doprovázely dětství mnoha malých čtenářů. Nyní se dřevěné štočky, ze kterých byly originály ilustrací tištěny, staly součástí sbírek Národního muzea.

 

V letošním roce získalo oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea do svých sbírek zajímavý přírůstek: soubor několika desítek dřevorytových štočků ke knižním ilustracím Zdeňky Kabátové -Táborské.

Soubor obsahuje výtvarnicí ručně ryté tiskové desky k ilustracím pro několik knih, vydaných v 70. a 80. letech 20. století. Najdeme mezi nimi Čelakovského Mudrosloví národu slovanského ve příslovích, adaptaci příběhů Robinsona Crusoa Pátek aneb Vítězství divočiny nebo sbírku pohádek a pověstí O pokladech na Kotouči.

Soubor dřevorytů doplní rozsáhlou sbírku štočků, kterou uchovává oddělení knižní kultury.

Ta obsahuje přes 5 tisíc sbírkových předmětů, mezi nimi dřevoryty Cyrila Boudy, Karla Svolinského, Zdeňka Mézla, linoryty Josefa Čapka a další štočky vytvořené jak ručně nejrůznějšími grafickými technikami, tak i štočky vytvořené strojově. Sbírka obsahuje především štočky k ilustracím a k exlibris.

foto: dřevěné štočky a ilustrovaná kniha

Zdeňka Kabátová - Táborská, narozená 3. 6. 1933 v Praze, je česká malířka, grafička a ilustrátorka. Po absolvování Státní grafické školy 1948–52 studovala v letech 1952–58 na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vladimíra Silovského. Zabývá se volnou grafikou, knižní a časopiseckou ilustrací.

Spolupracovala například s nakladatelstvím Albatros, Mladá fronta, Svoboda, Československý spisovatel, Panorama a dalšími. Je členkou Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Za ilustrační tvorbu získala řadu ocenění. Její ilustrační tvorba vychází z oblíbené techniky dřevorytu. Ilustrace připomínají svým charakterem lidový dřevořez.

Prohlédněte si další fotografie štočků v galerii.

gallery

 

(dan)