Jak vznikaly modely pro výstavu Světlo a život?

14.08.2017 | V Nové budově Národního muzea můžete zhlédnout originální přírodovědnou výstavu „Světlo a život“, která ukazuje jak světlo, či jeho nedostatek působí na různé organismy. Pro tuto výstavu vzniklo i několik velkých modelů. Podívejte se s námi, jak tyto modely vznikaly.

Klíště a blechu si pouhým okem člověk příliš neprohlédne. Na výstavě Světlo a život můžete oba parazity prozkoumat jak pod lupou, tak jejich velké modely. Ty pro výstavu připravil výtvarník a designér Miroslav Jakubčík, který je také autorem dvou modelů macarátů jeskynních, rovněž zde vystavených.

Na každém modelu strávil Jakubčík několik hodin práce. Nejprve bylo potřeba aby se seznámil s anatomií každého ze živočichů. S tím mu pomohli odborníci z Národního muzea například tím, že mu zapůjčili lihové preparáty živočichů.

Potom už tvorba pokračovala jako klasická sochařská práce. Výtvarník vytvořil hliněný model, na kterém pomocí silikonu vyrobil formu, do které pak odléval finální model. Pro maceráty dokonce musel vytvořit speciální hmotu, která by co nejvíce odpovídala reálnému vzhledu těchto zvířat.

Nakonec bylo potřeba odlité modely zbrousit, nabarvit, nalakovat a dodělat nejjemnější detaily, jako jsou například štětinky. Potom už byl model hotový a připravený k vystavení.

Přijďte se na ně podívat i vy. Výstava Světlo a život je vhodná i pro nejmenší návštěvníky.


Kam dál?

Přijďte na výstavu Světlo a život!

Jak se připravovaly úly na zimu v arboretu Národního muzea?

(EK)

Přírodní vědy