14.05.2012 | Co měl nejraději Antonín Dvořák? Jaká jídla patřila mezi jeho nejoblíbenější? Prozrazuje to rukopisná kuchařka Terinky Liehmannové, která byla Dvořákovou přítelkyní.
V době pobytu Antonína Dvořáka ve Zlonicích (1853 – 1856), kde se učil hudbě u kantora a hudebníka Antonína Liehmanna, byla jedna z jeho dcer, Terinka Liehmannová (později provdaná Čapková), Dvořákovou přítelkyní. Účinkovali spolu též v provedeních Liehmannových skladeb. Dokladem jejich vřelého vztahu bylo Antonínovo veršované věnování do Terinčina památníku a gratulace provázená hedvábným šátečkem. Tyto památky jsou uchovány pietně ve zlonickém Dvořákově památníku.
Rukopisná kuchařská kniha Terinky Liehmannové (1840 – 1917) se nachází ve sbírce Muzea Antonína Dvořáka od roku 1977. Na 189 stranách obsahuje celkem 344 receptů, převážně psaných německy kurentem, přičemž nadpisy – názvy jednotlivých pokrmů jsou psány latinkou. Nejsou nijak tematicky roztříděny. Menší část je psána česky.
Při přepisu a překladu německých názvů a ingrediencí musíme brát ohled na výrazy z rakouské němčiny (např. der Dotter = žloutek, die Erdäpfeln = brambory, der Gugelhupf = bábovka). Pozor si musíme dát na občas se vyskytující pravopisné chyby, chybějící interpunkci nebo záměny písmen v textu za jiné.
V Praze je možné vidět originál kuchařky, a to na výstavě „Antonín Dvořák“ v budově Českého muzea hudby, Karmelitská 2, Praha 1 již jen do 3. června 2012, kdy celá výstava definitivně skončí. Bylo by pěkné, kdyby se tato sbírka dobových receptů dočkala knižního vydání a přiblížila tak stravu z doby Dvořákovy nejširší veřejnosti. Dnes, kdy opět stoupá obliba poctivých domácích pokrmů našich předků, by to byl jistě chvályhodný počin.
V knize převažují recepty na nejrůznější moučníky (např. čokoládový dort, jablečný závin, karlovarské koláče, bábovky, mandlové pečivo), ale také na různé druhy masa ve velkém množství úprav (např. guláš, vepřová pečeně, holoubátko nebo kachna na divoko, marinovaný kapr, paštika z husích jatýrek).
Také skladatel Antonín Dvořák (1841 – 1904) byl znám svou zálibou v dobrém jídle. Podle vzpomínek své sestry Anny Duškové prý dokázal sníst najednou 30 švestkových knedlíků. Zato v Anglii ani v nejlepším hotelu mu strava nechutnala, a aby své tvrzení též muzikálně vysvětlil, pravil: „To máte tak, jakoby v orchestru hrály jen flétny, pikoly, klarinety a žádné basy; dobrá hovězí polévka je grunt, jako basa v orchestru; a tu jsem v Anglii nemohl nikde dostat.“
Prozatím vám předkládáme alespoň malý výběr z nich. Záměrně jsme ponechali také původní jednotky tehdy užívané dolnorakouské soustavy měr a vah (v tomto případě nejčastěji lot, libra, žejdlík). Přejeme dobrou chuť!
Výběr z receptů
Bramborové nudle
¾ lb (420 g) mouky, ¾ lb (420 g) vařených nastrouhaných brambor, 2 celá vejce a 1 žloutek smíchat, osolit, vyválet nudle, uvařit v osolené vodě a přelít čerstvým máslem.
Vanilkové štangle
18 lotů (315 g) mouky, 12 lotů (210 g) vanilkového cukru, 11 lotů (193 g) másla, 1 ½ vejce dobře vypracovat, nato tence vyválet a řezat 3 cm široké a 10 cm dlouhé štangle, péct v prostřední troubě. Když jsou upečené, mažou se zavařeninou, pak přijdou 2 na sebe. Dávají se pak k čaji, mohou se také použít místo moučných jídel.
Francouzská roštěná
Vezmi 6 kusů dobře naklepané roštěné, trochu je osol, vykosti je, namaž je máslem utřeným s 8 sardelemi, zasyp je najemno nasekanou cibulí, citronovou kůrou, zelenou petrželí a pepřem, smotej vše dohromady, nakrájej 3 cibule na plátky, dej je do kastrolu, na ně dej roštěnou, zalij vše 2 žejdlíky (0,7 l) zakysané smetany a nech 2 hodiny pomalu dusit. Až bude smetana světle hnědá, přidej ještě jeden žejdlík (0,35 l) smetany a nech 2 hodiny pomalu dusit, ještě vmíchej 1 kávovou lžičkou mouky. Pokud je omáčka příliš málo hnědá, můžeš přidat hnědý cukr.
(ksl)
přítelkyně??? | Ben | čtvrtek 27. března 2014 0:05 |
Reakce | Michael Rund | neděle 1. května 2016 16:04 |
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!