10.03.2015 | Hry a hračky jsou nedílnou součástí dětského světa ve všech kulturách. Ve sbírkách Náprstkova muzea je uloženo několik set hraček a loutek pocházejících z Afriky.
Hračky ze sbírek Náprstkova muzea nám přibližují nejen tradiční africkou kulturu, ale poukazují i na rychle se měnící současnou společnost Afriky. Tradiční materiály na výrobu hraček, jako například dřevo nebo tykev, zde nahrazují stále častěji "moderní" recyklované materiály – staré igelitové tašky, použité obaly, staré tenisky.... Fantasie a kreativita dokáží i tyto materiály proměnit v panenku, zvířátku nebo autíčko. Zajímavostí je, že jednodušší hračky si africké děti vyrábějí samy. Rodiče se věnují výrobě technicky náročnějších hraček.
Jednou z tradičních hraček ze sbírek Náprstkova muzea je leopard, vyrobený z lehkého světlého dřeva a natřený červenou barvou. Nohy jsou připevněny hřebíky a tak dovolují hračce předstírat různé polohy. Leopardi jsou obvykle v západní Africe symbolem panovníků. V některých oblastech dokonce lidé věří, že se panovníci do těchto zvířat dokáží převtělovat.
Panenky patří mezi hračky, které si děti, zejména malá děvčátka nebo jejich starší sestry, zhotovovaly samy. Na jejich výrobu používaly nejčastěji zbytky hadříků. Panenky často nosily tradiční kroje.
Kromě zvířátek patří mezi oblíbené hračky i postavičky tradičního loutkového divadla. Například v Togu a zejména v oblasti jeho hlavního města Lomé jsou pouliční loutkářská představení velmi oblíbená. Hrají se nejčastěji příběhy z mytologie jednotlivých etnik žijících na území Toga. Těla marionet, se kterými se zde hraje, můžou být vyrobena z tykve nebo lehkého dřeva. Jednotlivé části jsou spojeny kovovými drátky. Na výrobu loutek se používají stále častěji i recyklované materiály jako jsou plasty nebo staré konzervy.
KAM DÁL?
Lakované hračky fantastických barev pochází z Indie
Psíci, panenky a draci ze Země vycházejícího slunce
FOTOGALERIE: S čím jste si o prázdninách hrávali vy?
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!