VIDEO: Země černých faraonů v Náprstkově muzeu

15.08.2014 | Výstava Země černých faraonů v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur poodhaluje tajemství starověké Núbie, přibližuje archeologické výzkumy Národního muzea v Súdánu a představuje dějiny starověké Núbie od sklonku pravěku po rané křesťanské období.

 

Na výstavě Země černých faraonů, která je k vidění v Národním muzeu – Náprstkově muzeu od 30. května do 12. října 2014, najdou návštěvníci mnoho předmětů objevených archeologickou expedicí Národního muzea v uplynulých třech letech ve Wad Ben Naga. Súdánské národní muzeum zapůjčilo na výstavu čtyřicet významných exponátů, které tak budou poprvé v historii k vidění v České republice. K unikátům zapůjčené kolekce patří zejména soubor soch objevený na konci roku 2013 českou expedicí v hlavní svatyni tzv. Týfónia, chrámového komplexu zasvěceného bohyni Mut ve Wad Ben Naga. Z bohatého souboru vyniká busta zlacené sochy boha Apedemaka, která je jedním ze tří známých trojrozměrných vyobrazení božstva se lví hlavou, nebo dvě sousoší původně egyptských božstev Amona a Mut.

Mezi předměty jsou zastoupeny také nálezy pocházející ze súdánských výzkumů, které proběhly před pětapadesáti lety na téže lokalitě, a předměty pocházející z výzkumů Českého egyptologického ústavu FF UK na súdánských lokalitách Usli a Sabaloka. V České republice se tak poprvé představuje zlatý poklad královny Amanišacheto, objevený v její pyramidě, jehož část na výstavu zapůjčilo Egyptské muzeum a Sbírka papyrů v Berlíně.

Navštivte výstavu Země černých faraonů v Národním muzeu – Náprstkově muzeu.

 

KAM DÁL?

 

Ve Wad Ben Naga jsem si hrával jako kluk, říká ministr

VIDEO: Restaurování dva tisíce let starého sousoší

Egyptolog Pavel Onderka: Ve Wad Ben Naga je práce na desetiletí

Češi objevili ztracený chrám. Ležel pod súdánskými písky

 

 

(dan)