30.04.2012 | Američtí Češi patří mezi ty, kdo se podíleli na finanční sbírce na výstavbu Národního divadla. O jejich podpoře svědčí i jeden ze základních kamenů v suterénu divadla: pochází z Chicaga a je označen datem 1869.
Čeští vlastenci z USA, mezi nimi ochotníci, se v roce 1885 rozhodli navštívit znovuotevřené Národní divadlo. K tomu pořádal jeden z nich, Antonín Petrtýl, finanční sbírku, díky níž vznikl i prapor, který je nyní ve sbírce divadelního oddělení Národního muzea.
Prapor vyšily ženy vlastenců jako dar pro vedení Národního divadla. Na jedné straně se zjednodušenými americkými pruhy a v modrém lístku s erbovním orlem, na druhé straně s českým lvem a s pamětním nápisem.
Prapor putoval s americkými krajany, mimo jiné s členy tamních čtrnácti českých ochotnických spolků, lodí přes Atlantik a byl slavnostně předán řediteli divadla.
Pozoruhodnou roli sehrál i v říjnových dnech roku 1918, kdy jej šéf činohry Národního divadla Jaroslav Kvapil vyvěsil na počest samostatnosti Československa na budovu Národního divadla.
Mimochodem – věděli jste, že na stavbu Národního divadla se nevybíralo jen s pokladničkou ve tvaru budoucí „zlaté kapličky“, ale že na něj přispěly i velké osobnosti naší kultury, příslušníci české historické šlechty, a nezanedbatelnou měrou také císař František Josef I.?
(hj)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!