VIDEO: Protančete výstavou Století valčíku a polky!

18.04.2013 | Finále výstavního cyklu Monarchie je ve víru tance! Národní muzeum zve do Českého muzea hudby na výstavu Století valčíku a polky. Výstava znějící v rytmu dvou proslulých společenských tanců představí taneční a hudební unikáty, jako originální rukopis nejslavnější světové polky českého původu Škoda lásky Jaromíra Vejvody nebo autograf polky z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany.

 

Výstava Století valčíku a polky z výstavního cyklu Monarchie se otevírá v pátek 19. dubna 2013 v Národním muzeu - Českém muzeu hudby. Výstava si klade za cíl vystavovat tanec, což je samozřejmě velmi obtížné.

Pokud hovoříme o tancích v českých zemích za Habsburské monarchie, pak těmi základními tanci jsou valčík a polka. Oba vznikly na území monarchie, polka přímo v Čechách a valčík zčásti na území jižních a jihozápadních Čech. Oba tance patří do historie tzv. dlouhého 19. století. Jsou součástí světového kulturního dědictví a jsou stále živé – stále se tančí na amatérské i profesionální úrovni.

Na výstavě věnované tancům lze vystavit oděvy, nastínit dobové zvyklosti chování a zvaní k tanci, nebo ukázat kulturu odívání.

Výstava představuje také historii tanečního školství. Téměř každý Čech určitě chodil do tanečních, ale málokdo ví, jak dlouho již tato tradice existuje. Do tanečních se chodilo již v 19. století. Tehdy existovala zemská taneční škola, kde původně vyučovali tanci taneční mistři divadel. V nižších vrstvách to byli například řemeslníci, kteří ve svém volném čase po práci vyučovali tanci.

S tancem souvisí taneční odívání. To jsou jedny z nejzajímavějších exponátů, které ve výstavě jsou a jsou důkazem toho, jak se změnila oděvní silueta od doby empíru až po konec 19. a počátek 20. století. Najdeme tu i věci, které se velmi málo vystavují – střevíčky, vějíře, ale také velký výběr tanečních pořádků. A najdeme zde i speciální karnevalovou obuv a kostýmy.

„Slečno, smím si zadat všechny vaše valčíky před půlnocí?“

Drobné zápisníčky nejrůznějších tvarů, často nápaditě zdobené, byly nezbytnou součástí tanečních zábav a plesů.  Dostávaly je tanečnice od členů plesových výborů a snaha o originalitu jejich podoby byla jednou z podmínek společenského úspěchu akce. Vedle tiskařů se na jejich výrobě podíleli pasíři, prýmkaři a další profese. Jejich výzdoba často navazovala na charakter plesu. Obsahovaly vždy seznam tanců a tužku, kterou se mohli tanečníci svým dámám zapsat do jejich tanečního pořádku. Často byly uzpůsobené na připevnění na šaty nebo ruku dámy, aby je mohla mít i při tanci u sebe.

Vyplnění tanečního pořádku bylo složitou součástí společenských konvencí a předmětem náročných úvah a rozhovorů mladých tanečnic. Jak neurazit žádného z pánů, tančit celý večer a přitom uchovat oblíbené tance pro toho nejmilejšího tanečníka? Tyto a další nástrahy společenských konvencí, jejichž dodržování gardedámy i pánové přísně hlídali, zamotalo nejednu nakadeřenou dívčí hlavu. Proto také byly pořádky uchovávány jako vzácná památka, často obsahovaly i drobné verše nebo noty jako stálou vzpomínku. Jsou cenným dokladem četnosti výskytu valčíku a polky na tanečních podnicích.

taneční pořádky

Mezi nejvzácnější exponáty muzeí hudby patří vlastnoruční rukopisy děl velkých skladatelů. České muzeum hudby spravuje pozůstalosti Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka – oběma polka ani valčík nebyly lhostejné. Vystavujeme proto polku z Prodané nevěsty, která je velmi známá, a i starší klavírní Smenatovy polky. Antonína Dvořáka připomene hudba k opeře Jakobín. Kromě těchto vzácných věcí nemůžeme u valčíku zapomenout na Johanna Strausse – jeho nejznámější valčík Na krásném modrém Dunaji – a jeho příbuzné a současníky, takže celá jedna část výstavy je věnovaná vídeňské hudbě.

Nejznámější česká polka je Škoda lásky, která sice už nepatří do období monarchie, ale je to integrální završení české polky v lidovějším kontextu. Máme tu vzácnou příležitost návštěvníkům nabídnout unikátní dokumenty ke vzniku polky Škoda lásky z archivu rodiny Vejvodů.

Na výstavě najdete i i samotný rukopis slavné písně Škoda lásky.

Kromě nevšedního hudebního a vizuálního zážitku výstava nabídne návštěvníkům i možnost vyzkoušet si tance v unikátní 3D projekci nebo zanechat Národnímu muzeu svou taneční vzpomínku. Pro děti je připravena dětská stezka výstavou, která formou obrázků, příběhů a drobných úkolů přiblíží taneční svět i nejmenším. Zjistí, jak těžké to měly dámy v krinolíně, jak se váže kravata nebo motýlek, navrhnou si vlastní vějíř, sestaví si taneční pořádek nebo si vyzkouší tanec v plesové róbě či fraku. 

 Navštivte výstavu Století valčíku a polky!

(dan)