26.11.2015 | V malé vesnici Řepov nedaleko Mladé Boleslavi učinili archeologové v 19. století velký objev. Odhalili bohatý knížecí hrob z poloviny 2. století po Kristu. Nalezené předměty poskytly archeologům mnohé informace o životě a obchodu v tehdejší době.
Hrob z Řepova je proslulý díky své bohaté výbavě, kterou nyní uchovává ve svých sbírkách Národní muzeum. Už z předchozích období pravěku přetrvával i v době římské zvyk ukládat do hrobů významných jedinců také drahé předměty jak domácího původu, tak výrobky z dílen římských provincií.
Za povšimnutí stojí hlavně vědro vejčitého tvaru, na jehož povrchu zůstala v korozi zachována textilní vlákna. Některé milodary byly totiž do hrobů v této době vkládány v textilních či jiných obalech. Analýzy odhalily, že se jde o vlákna hedvábí. Jedná se opravdu o unikátní nález. Hedvábí ve starověku totiž pocházelo výhradně z Dálného východu a do Evropy se dostávalo zprostředkovaně přes území Římské říše.
V této době probíhaly čilé obchodní kontakty mezi starověkými říšemi jako je Řím, Egypt, Persie, či zeměmi Dálného východu. Díky předmětům z těchto bohatých hrobů víme, že obchodní styky byly udržovány také s územím severně od Římské říše a že se na toto území dostávaly nejen výrobky Středomořského původu, ale i z mnohem vzdálenějších území.
(EK)
ArcheologieArcheologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!