03.11.2015 | V několika následujících videích se podíváme za africkými maskami. Tento díl zachycuje ty nejvzácnější, které se nacházejí ve sbírkách Národního muzea.
Příslušníci kmene Ekoi, kteří jsou také známí jako Edžagamové, sídlí na území jihovýchodní Nigérie a severního Kamerunu. Výroba precizně zpracovaných, nástavcových masek má u tohoto kmene dlouhou tradici. V dnešní době už bohužel nejsou zpracovávány tak kvalitně, jako tomu bývalo dříve. Proto patří tři masky, které získalo Národní muzeum již v roce 1905 mezi význačné exponáty celé africké sbírky.
Evropané neměli dlouho tyto masky v oblibě, neboť se tradovalo, že je uvnitř ukrytá lidská lebka. Ve skutečnosti však nitro masky skrývá pouze dřevěnou kostru, na kterou byla natažena mokrá antilopí kůže, zajišťující vysycháním realistický vzhled masky.
Masky měly ukazovat zakladatelku kmene a ideál ženské krásy. Ten zobrazoval vše, po čem Nigerijské ženy toužily: světlejší pleť, malý nos a bohatý účes, který se tvořil za pomoci tuku a ostříhaných vlasů.
(EK)
Mimoevropské kulturyArcheologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!