21.01.2013 | V Nové budově Národního muzea debatovalo přes 360 žáků z pražských i mimopražských škol s tvůrci filmu Hořící keř, který vypovídá o alarmujícím činu Jana Palacha a osudech jeho blízkých. Debata byla pokračováním vzdělávacího projektu Národního muzea „I zlo může mít pozlátko“.
V rámci vzdělávacího projektu "I zlo může mít pozlátko" Národní muzeum připravilo ve spolupráci s HBO pro školy debatu s tvůrci filmu Hořící keř, který se zabývá událostmi počátku normalizace a vypovídá o životě a protestu Jana Palacha.
Žáci středních i základních škol a jejich učitelé se po shlédnutí filmu setkali s tvůrci přímo v Nové budově Národního muzea. Debatě byl přítomen i historik Petr Blažek, který na filmu úzce spolupracoval se scénáristou Štěpánem Hulíkem, a do debaty přispíval svými odbornými postřehy.
Nejvíce žáky zajímalo, které události filmu jsou ztvárněny podle historických skutečností a které jsou uměleckou licencí. Studenti Gymnázia Jana Palacha z Mělníka byli například překvapeni informací, že po úmrtí Jana Palacha se v jeho rodných Všetatech odehrál spontánní pietní průvod se svíčkami, což je událost, kterou film zobrazuje.
Zajímali se i o to, jaký byl ve skutečnosti postoj politických špiček k činu Jana Palacha a jakým způsobem bylo s jeho odkazem v průběhu normalizace nakládáno.
Díky výkladu historika Petra Blažka se mohli žáci seznámit s fenoménem tzv. "živých pochodní", osob, které se stejně jako Jan Palach rozhodly drastickým způsobem upozornit na bezpráví.
Historik Petr Blažek vyjádřil spokojenost nad svou spoluprací s tvůrci filmu: "Snaha o to, aby příběh vycházel z historické rekonstrukce byla naprosto patrná. Mnoho dobových archivních materiálů se nepřímo i přímo promítlo do scénáře a najdeme je i ve filmu."
V nejbližších dnech proběhnou v Národním muzea další dvě debaty o osobě Jana Palacha určené školám. Projekt „I zlo může mít pozlátko“ tak nadále rozšiřuje možnosti vzdělávání, které školám nabízí Národní muzeum.
Podívejte se na video z akce:
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!