09.03.2012 | Po roce 1948 byl Národní památník na Vítkově používán k propagaci komunistického režimu. Spočinulo zde tělo Klementa Gottwalda. Místnost, kde se vědci starali o nabalzamovaného Gottwalda, mohou návštěvníci od února shlédnout ve stálé expozici Laboratoř moci.
Gottwald se 11. března 1953 vrátil leteckým speciálem ze Stalinova pohřbu. Po přistání si však postěžoval předsedovi vlády Antonínu Zápotockému, že mu není příliš dobře.
Mylně předpokládal, že má chřipku. Nejspíš ho už v té době ale začalo sužovat aneurysma, tedy výduť srdeční aorty. Na následky tohoto onemocnění nejspíš Gottwald o tři dny později zemřel.
O víkendu 25. - 26. února proběhl v Národním památníku na Vítkově unikátní program
"I zlo může mít pozlátko", připravený při příležitosti otevření stálé expozice Laboratoř moci. Nová expozice, speciální prohlídkové trasy, komentované prohlídky i filmové projekce přilákaly do Národního památníku na Vítkově přes 2 000 návštěvníků, což je víkendový rekord za poslední dva roky.
Z dobových zpráv a svědectví plyne, že byl Gottwald závislý na alkoholu. Navíc měl trpět syfilidou. Jak syfilida, tak alkoholismus se nakonec podepsaly na jeho zdraví. Gottwaldova žena přesto ze smrti manžela podezřívala komunistický režim. Byl podle ní otráven.
Komunisté se ale Gottwalda nechtěli ani po smrti zcela zbavit. Rozhodli proto, že jeho tělo budou ukazovat veřejnosti. O tom, kde spočine, se však vedly dlouhé spory.
"Jedna z variant byla Letná. Volba ale padla na památník osvobození na Vítkově. Ten byl určen k poctě legionářů, tedy bojům za svobodu a demokracii," uvedl ředitel Historického muzea Pavel Douša s tím, že vystavení Gottwaldova těla na dlouhou dobu zcela změnilo význam a odkaz Vítkova.
Gottwaldovo tělo balzamovali sovětští experti
Na balzamizaci Gotwalda se podíleli poradci, kteří měli na starost provoz Leninova mauzolea v Moskvě. Technologie balzamování byla přísně tajná. Rusové ji nikomu nikdy nesdělili a recepturu pro uchovávání těl dodnes pečlivě stráží.
"Nikdo se nikdy nedozvěděl, čím byl Gottwald nabalzamován. Nevěděli to ani čeští lékaři, kteří byli v roce 1955 pozváni k ošetřování těla," doplnil fyziolog Jiří Křeček, který svého času působil ve fyziologickém ústavu Akademie věd a měl na starost i péči o Gottwaldovo tělo.
V podzemí památníku bylo k tomu účelu vybudováno důmyslné zařízení, které udržovalo teplotu kolem 16 stupňů Celsia.
"Mauzoleum Klementa Gottwalda bylo zřízeno ministerstvem vnitra a jeho speciálním oddělením, které čítalo téměř sto lidí. Všech sto tam v jednu chvíli nebylo, ale u těla Gottwalda byla držena čestná stráž, stejně tak u slavnostního vchodu," uvedl Douša.
Ostatky Gottwalda byly jednou ročně ponořeny do lázně, jejíž složení dodnes není známo. Látka pomáhala konzervovat mrtvou tkáň.
Gottwald byl dokonale mumifikován, tvrdí český fyziolog
V roce 1962 bylo tělo spáleno. Důvod? Údajně až příliš poškozené Gottwaldovy ostatky, které už nebylo možné zachovat ve stavu pro další veřejné výstavy. Český balzamovací tým ale tvrdí, že tělo bylo naprosto v pořádku.
Rozhodnutí o zpopelnění Gottwalda vydal ÚVKSČ - a to nejspíš s ohlédnutím na změny politického systému. Vystavovat tělo bývalého komunistického prezidenta a udržovat zároveň velmi drahou pečovatelskou službu už pravděpodobně nemělo valný smysl.
(adr)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!