26.04.2012 | Ve druhé polovině dubna prošla impozantní fontána před Národním muzeem pravidelnou údržbou. Odborníci mimo jiné konzervovali stav mramorových a pískovcových prvků kašny.
Třístupňová fontána z konce 19. století je každý rok pečlivě kontrolována odborníky Národního muzea. Kašna pod pěti alegorickými sochami (Čechie, Labe, Vltava, Morava a Slezsko) zhotovenými z pískovce je díky tomu pravidelně zbavována nečistot a dalších usazenin.
Prvky fontány byly počátkem týdne omyty tlakovou vodou a následně párou. Poté přišlo na řadu zevrubné chemické čištění. Opravit se musely také drobné spáry, které se objevují mezi mramorovými a pískovcovými částmi. Případné mezery a škvíry je nutné vyplnit vhodným materiálem.
Podle Staši Řezníčkové z technické správy Národního muzea byly ošetřeny také kovové výpustě kašny. Odborníci museli rovněž zkontrolovat olověnou vanu ve fontáně. Pokud v ní zjistí nějaké závady, vyspravují je kovovou záplatou, kterou přiletují.
Restaurátorské práce na kašně skončily ve středu. Od čtvrtka se začíná fontána napouštět vodou. Provoz by měla zahájit koncem týdne.
Odborníci, kteří se podílejí na opravách a čištění kašny v centru Prahy, zároveň vyvrátili jeden z mýtů. A to domněnku, že se dá při údržbě fontány zbohatnout nálezem mincí a dalších předmětů, které do ni hodili turisté.
V této konkrétní kašně se totiž žádné cennosti dlouho neohřejí. Bývají dávno před pravidelným odborným zásahem vyloveny náhodnými kolemjdoucími.
Fontána byla na začátku 20. století vybavena technologií zpětné cirkulace, která funguje dodnes. Činnost kašny v její novodobé historii ukončila až stavba metra, kdy musela být zcela rozebrána. Opět začala fungovat až od roku 1995.
Jednou z dominant vodního díla je bronzový chrlič vody s maskou lva. Jeho autorem je pravděpodobně sochař Bohuslav Schnirch, který vytvořil celou řadu ozdobných prvků nejen pro Národní muzeum.
(adr)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!