Vzácného trilobita našel sběratel na skříni

04.05.2017 | Ve sbírkách národního muzea se nacházejí předměty, které nejsou zajímavé jen svoji vědeckou hodnotou, ale také svým příběhem. Mezi takové předměty patří trilobit harpides grimmi. Sběratel v 19. století jej totiž objevil na skříni, aniž by bylo známo, jak se na ni dostal. Odkud tento trilobit pochází, se podařilo zjistit až díky výzkumům v posledních letech.

V případě tohoto trilobita jde o tzv. holotyp, tedy kus podle kterého byl celý druh popsán. Tento exemplář je výjimečný tím, že byl dochován téměř v celku a jsou na něm patrné zbytky zažívací trubice. Otisky měkkých částí se totiž u zkamenělin dochovávají pouze ve velmi malé míře.

Původ trilobita dlouho nedal odborníkům spát. Trilobita nalezl vášnivý sběratel trilobitů Johannes Grimm, ovšem k nálezu nedošlo v terénu, nýbrž na obecním úřadě v Holoubkově. Zde jej nejspíše odložil některý z horníků, pracující v některém železnorudném dole v okolí. Přesné místo kde byl trilobit nalezen, se Grimmovi zjistit nepodařilo. Dokonce se uvažovalo, zda se nejedná o podvrh a zda nález opravdu pochází z Čech.

Záhadu se nakonec podařilo objasnit až v roce 2013. Výzkum potvrdil, že trilobit pochází z okolí Mirošova na plzeňsku, který se nachází právě nedaleko Holoubkova.

Trilobití drobota ze sbírek Národního muzea

Přírodní vědy