VIDEO: Český vědec objevil v Kongu zapomenutý druh krokodýla

26.05.2017 | Krokodýla konžského sice zatím vědecký svět neuznává jako samostatný druh, práce herpetologa Václava Gvoždíka to však může změnit.

dorůstá jen kolem 1.5 metru a patří tak mezi nejmenší. Foto V. Gvoždík

Václav Gvoždík, který pracuje v Národním muzeu a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR, podnikl během ledna až března tohoto roku výpravu do severního Konga. V rámci Expedice Neuron spolu s kolegy pátrali po krokodýlovi, o němž jsou přesvědčeni, že je samostatným novým druhem. Krokodýl konžský byl sice popsán již před sto lety, nicméně nikdy nebyl vědeckou obcí oficiálně uznán, byl označován za podobného krokodýla čelnatého a postupem času se na něj "zapomnělo".

Jak se liší krokodýl konžský od čelnatého? Jak vypadá den na expedici v tropickém pralese? Podívejte se na video:


Při terénních výzkumech v oblasti severního Konga v roce 2012 přinesli místní obyvatelé Václavu Gvoždíkovi dva údajné krokodýly čelnaté. Jeden z nich se však vzhledově odlišoval, což českého vědce zaujalo. Tím začala jeho cesta za znovuobjevením zapomenutého druhu.

Expedice vědcům poskytla důležité genetické vzorky, které budou nyní zkoumat. Pokud by se jim podařilo existenci krokodýla konžského prokázat, mohl by se stát ikonickým místním druhem a pomoci tak ochraně celého regionu.

Matej Dolinay držící krokodýla

(per)

Přírodní vědy