24.11.2014 | Zoologové Národního muzea se vydávají do všech koutů světa, aby pátrali po nových druzích živočichů. Pojďme si představit nejnovější objevy z živočišné říše, na nichž se podíleli.
Samice ropuchy yunga (Rhinella yunga) zdroj: Národní muzeum
Výzkumníci Zoologického oddělení Národního muzea se dlouhodobě věnují řešení otázek systematické biologie a taxonomie, tedy výzkumu biologické rozmanitosti, příbuzenských vztahů mezi druhy a odhalování druhů nových. Nové druhy byly tradičně rozpoznávány na základě jejich unikátní kombinace morfologických znaků či projevů chování, v současné době se však takřka nedílnou součástí popisů nových druhů stala také analýza DNA umožňující genetickou identifikaci studovaných taxonů. Typový materiál (jedinci, na základě jejichž znaků byl druh popsán) jsou vždy uloženi v zoologických sbírkách Národního muzea a přispívají tak k jejich celosvětovému významu pro taxonomii. Pojďme si tedy představit nejnovější příspěvky k poznání světové biodiverzity fauny obratlovců, na kterých se podíleli kurátoři Zoologického oddělení. Díky širokému geografickému záběru našich odborníků navštívíme rozličné a často velmi těžko přístupné kouty světa.
Samec ropuchy yunga (Rhinella yunga) zdroj: Národní muzeum
Ropuchy peruánských And
Typový exemplář ropuchy yunga (Rhinella yunga) zdroj: Národní muzeum
Předmětem dalšího výzkumu je zjistit vzájemné taxonomické postavení obou druhů ropuch.
Netopýři severní Afriky
Létavec maghrebský (Miniopterus maghrebensis) zdroj: Národní muzeum
Sekavci Balkánského poloostrova
Sekavec hercegovský (Cobitis hercegoviniensis) byl popsán ve spolupráci s kolegy z univerzity v chorvatském Záhřebu na základě pečlivého srovnání morfologických a genetických dat. Vyskytuje se pouze v oblasti krasového pole Mostarsko blato, ležícího několik kilometrů západně od známého města Mostar v Bosně a Hercegovině. Patří tak k evropským sladkovodním rybám s nejmenším známým areálem výskytu. V blízkých povodích se vyskytují další dva druhy sekavců, které, jak už to u sekavců bývá, není snadné od sekavce hercegovského rozpoznat.
Právě v těchto případech je analýza DNA zásadní pro správnou determinaci druhů.
Sekavec hercegovský (Cobitis hercegoviniensis) zdroj: Národní muzeum
Gekoni Arabského poloostrova
Gekon Ulrichův (Hemidactylus ulii) zdroj: Národní muzeum
Živý jedince gekona druhu Hemidactylus granosus, zdroj: Národní muzeum
Autory článku jsou Jiří Šmíd, Petr Benda, Jiří Moravec a Radek Šanda ze Zoologického oddělení Národního muzea.
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!