VIDEO: Nahlédněte do zákulisí příprav výstavy Světlo a život

27.07.2017 | Podívejte se na video z příprav nové přírodovědné výstavy.

Podívejte se na největšího členovce planety!

20.07.2017 | Dnes přinášíme video o dalším velmi zajímavém exponátu či lépe skupině exponátů. Jedná se o velekraby japonské (Macrocheira kaempferi), které pro Národní muzeum získal známý cestovatel E. S. Vráz.

Expedice do Namibie

11.07.2017 | Na začátku května tohoto roku jsme měli možnost zúčastnit se spolu s kolegou Mgr. Jakubem Trubačem, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, expedice do Namibie, zaměřené primárně na vyhledávání nových ložisek mědi v severozápadní části země.

Pavouci v lidských obydlích – 6. díl

12.06.2017 | Po skalách a stěnách lidských stavení i za ostrého slunečního svitu poskakují drobní pavoučci. Jsou to skákavky. Jakmile na ně ale dopadne sebemenší stín blížícího se nebezpečí, bleskově se schovají v nejbližší štěrbině. Jen jedna skákavka je odvážnější a zvědavě nakukuje i do našich příbytků.

VIDEO: Český vědec objevil v Kongu zapomenutý druh krokodýla

26.05.2017 | Krokodýla konžského sice zatím vědecký svět neuznává jako samostatný druh, práce herpetologa Václava Gvoždíka to však může změnit.

Pavouci v lidských obydlích – 5. díl

15.05.2017 | Všimli jste si ve sklepě, v hromadě kamení nebo ve škvírách ve zdi zvláštní nafialovělé pavučiny? Říkali jste si, který že pavouk to umí snovat modře? Dnes Vám ho představíme. Je to náš nenápadný společník – cedivka domovní.

Objev třetihorní želvy v uhelném dole

12.05.2017 | Paleontologové Národního muzea už dlouhou dobu navštěvují severočeské uhelné doly, kde spolupracují na záchranných výzkumech. Nedávno byli přivoláni k nálezu třetihorní želvy. Podívejte se s námi, jak to celé probíhalo.

Na lovu modrých žab

09.05.2017 | Na přelomu března a dubna se můžeme v naší přírodě setkat s blankytně modrými žábami. Herpetolog Národního muzea Jiří Moravec se za nimi vypravil na sever Čech a zachytil je na fotografiích.

Vzácného trilobita našel sběratel na skříni

04.05.2017 | Ve sbírkách národního muzea se nacházejí předměty, které nejsou zajímavé jen svoji vědeckou hodnotou, ale také svým příběhem. Mezi takové předměty patří trilobit harpides grimmi. Sběratel v 19. století jej totiž objevil na skříni, aniž by bylo známo, jak se na ni dostal. Odkud tento trilobit pochází, se podařilo zjistit až díky výzkumům v posledních letech.

Pavouci v lidských obydlích – 4. díl

19.04.2017 | Když se řekne invazní živočich, většina z nás si asi vybaví mandelinku bramborovou nebo plzáka španělského. Některá zvířata se ale šíří poměrně nenápadně. Jedním z nich je tento nevýrazný pavouk, se kterým se v našich domácnostech zřejmě budeme setkávat čím dál častěji.