Děti celého světa na fotografiích cestovatele Vráze

01.06.2016 | Dnes je 1. červen, svátek všech dětí, pro které se pořádají různé akce a také se při této příležitosti fotografují. Každý fotograf vám řekne, že fotografovat děti je velmi obtížná, ale zároveň velmi vděčná práce. Děti jsou oblíbeným námětem, protože jsou roztomilé, něžné, dojemné či legrační. Ale také chvíli nepostojí. Většinou nereagují na fotografovy úpěnlivé prosby, aby udělaly to či ono. A což teprve, když fotograf opustí zdi ateliéru a vydá se do terénu, který navíc je v dalekých exotických zemích, kde panují jiné zvyky a obyčeje. Jeden z našich nejznámějších cestovatelů – Enrique Stanko Vráz (1860–1932) si takové dobrodružství také prožil.

Kabylská čelenka ve sbírkách Náprstkova muzea

22.03.2016 | Krásnou čelenku, kterou se zdobí Kabylské ženy, do sbírek Náprstkova muzea pořídil známý spisovatel Julius Zeyer. Samotný nákup byl však poměrně dobrodružný a málem k němu nedošlo. Nakonec však byla pro Náprstkovo muzeum zakoupena. Ve sbírkách má velmi význačné místo, neboť je velmi cenná a pochází ze zajímavého kulturního prostředí.

Jak zpracovávají maniok indiáni Jižní Ameriky?

16.03.2016 | Ačkoli u nás není maniok příliš znám, na světě patří společně s kukuřicí, bramborami, pšenicí a rýží mezi nejpěstovanější plodiny. A to převážně v tropických oblastech, neboť je velmi odolný jak proti suchu, tak proti škůdcům. Ve sbírkách Náprstkova muzea se nacházejí předměty, kterými tradičně jihoameričtí indiáni tuto plodinu zpracovávají.

Video: Afrika plná masek - III. díl

25.02.2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.

Šamanská výbava A. V. Friče

10.02.2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.

Video: Afrika plná masek - II. díl

29.01.2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Tentokrát se s námi podíváte až do samotného srdce Afriky – do Konga.

Čínské lodě pokladů

10.11.2015 | Lodě pokladů jsou dnes v asijských zemích oblíbeným symbolem štěstí a prosperity. Kde se tento symbol vzal a s jakými historickými událostmi je spjat?

Video: Afrika plná masek - I. díl

03.11.2015 | V několika následujících videích se podíváme za africkými maskami. Tento díl zachycuje ty nejvzácnější, které se nacházejí ve sbírkách Národního muzea.

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

30.10.2015 | Dalším předmětem, který se ve sbírkách Národního muzea řadí k těm nejvýznačnějším, patří malá dřevěná soška bodhisattvy soucitu, čínsky označovaná jako Kuan-Jin.

Tajemná moc afrických fetišů

05.10.2015 | Africké sošky tzv. fetiše zhotovuje šaman, který pomocí zatloukání hřebíků přivolává duchy ke splnění různých úkolů. Může jít o ochranu různých předmětů či lidí, snahu někomu uškodit, najít příčinu nemoci, nebo dokonce zajistit věrnost manželky.