22.08.2013 | Osud Sidonie Nádherné označují někteří literární publicisté za příznačný "konec šlechty" na našem území. Rodina Nádherných byla nobilitována v 19. století za podnikatelské zásluhy. O část pozemků a šlechtický titul přišla po vzniku Československa v roce 1919. Tragédií bylo obsazení rodinného zámku ve Vrchotových Janovicích německou armádou za 2. světové války a definitivní vyvlastění zámku po roce 1945. Sidonie Nádherná byla v této době poslední žijící členkou rodiny.
Po válce se už do zničeného zámku nevrátila. Než mohly být napraveny válečné škody, byla nucena po únoru 1948 odejít do exilu, kde v Anglii v roce 1950 zemřela. Její pozůstalý majetek v Československu neměl kdo ochraňovat. Spisovatel a publicista Otto Janka, který janovický zámek zachránil na konci padesátých let tím, že si ho vybral pro depozitáře Národního muzea, se ještě dozvídal o likvidaci zámeckého inventáře. Zachovalá korespondence Sidonie Nádherné a dalších členů rodiny byla odnášena do sběru. Ze vzácných dopisů byly vytrhávány jen známky, ačkoliv obsah byl mnohonásobně cennější. Po rodině Nádherných tak zůstaly do současnosti jen fragmenty rodinného archivu.
Roku 1913 se Sidonie seznámila s novinářem a dramatikem Karlem Krausem, který se stal jejím "osudovým mužem". Vztah tajili před okolím a s několika přestávkami trval až do Krausovy smrti roku 1936. Karl Kraus Vrchotovy Janovice často navštěvoval a napsal zde velkou část svého nejznámějšího díla Poslední dnové lidstva.
Osudy baronky se staly předlohou pro původní český komorní muzikál „Touha jménem Einodis“. Hlavní role se zhostily Marta Kubišová a Aneta Langerová.
Zajímají vás další osudy Sidonie Nádherné a její rodiny? Jak se okolní svět díval na emancipovanou baronku? Jak se baronce podařilo stát se přítelkyní umělců a spisovatelů? Jaký byl její vztah s Karlem Krausem? Jaké byly další osudy zámku Vrchotovy Janovice?
Ptejte se ve čtvrtek 22. srpna od 11 do 12 hodin Helgy Turkové, emeritní vědecké pracovnice Národního muzea. Otázky můžete vkládat s předstihem.
(dan)