Jak se stěhuje mamut

19.09.2011 | Stěhování exponátů Národního muzea pokračovalo rozebíráním makety mamuta.

Model mamuta se v Národním muzeu dlouho "neohřál". Byl vyroben v roce 2006 pro úspěšnou výstavu Lovci mamutů. Maketa vážila 400 kilo

I když nedosahoval váhy skutečných vyhynulých gigantů, která se pohybovala okolo 9 tun, nebyl to žádný drobeček. Byl 4 metry vysoký, 7,5 metrů dlouhý a vážil 400 kg. Jeho výroba trvala asi 4 měsíce.
„Použili jsme 35 kubickych metrů polystyrenu, 300 kg surového lnu a 20 kg textilních barev," vzpomíná Jiří Kvaček, vedoucí paleontologického oddělení Národního muzea.

Nejnákladnější ze všech součástí modelu pak byly oči, vyrobené ze speciálního materiálu. Ten se přirozeně leskl a oči díky tomu vypadaly opravdu živě. Mamut se tak povedl, že na základě ohlasů malých i velkých návštěvníků zůstal v expozici i po skončení výstavy. Inspiroval nás i k vytvoření maskota a loga našich dětských programů v projektu Hravé muzeum.

Rozmontování mamuta dalo zabrat několika silákům a trvalo zhruba dvě hodiny. Nejprve byla sejmuta hlava, pak se od zbytku těla odpojily dolní končetiny. Než bude znovu využita, bude maketa nějaký čas uložena v depozitáři.

Stěhovat se bude i středověká loď

Stěhování ještě čeká také na pravděpodobně raně středověkou loď, nalezenou v korytě řeky Labe v lokalitě Kolína. Jedná se o typ plavidla vydlabaného z jednoho kmene. Tyto monoxyly (z řeckého monoxylon) využívali lidé již v době kamenné a jsou tak nejstarším typem lodí.

Stěhovala se také ranně středověká loď vydlabaná z jednoho kusu dřeva.


Národní muzeum není jen jedna budova. Návštěvníkům máme stále co nabídnout! Připravili jsme Muzejní pas, který poskytuje zajímavé benefity pro všechny, kteří se rozhodnou shlédnout i další muzejní budovy.

Muzejní pas

Národní muzeum, Václavské náměstí 68, 115 79 Praha 1

 

(adr)