Co v makovici lucerny objeví další generace?

29.08.2016 | Na jaře letošního roku byla z makovice lucerny hlavní věže Historické budovy Národního muzea vyjmuta zapečetěná olověná schránka, kterou zde uložili při rozsáhlých opravách fasády v roce 1972 zaměstnanci Jihočeského podniku pro údržbu památek Pelhřimov. Dnes byla na stejné místo za přítomnosti generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše umístěna schrána nová, do které zaměstnanci muzea vložili předměty prezentující dnešní dobu.

Fotografie. Zavařená schrána připravená k umístění. Zdroj: Národní muzeumDo nové schrány, označené datem uložení 29. 8. 2016, byl vložen nový obsah, který tvoří seznam předmětů z původní schrány z roku 1972, záznam o přípravách rekonstrukce Historické budovy Národního muzea, svazek fotografií prezentující výstavy a významné události Národního muzea, propagační materiály týkající se pořádaných výstav, oběžné bankovky a mince ČR z roku 2016, denní tisk, a speciální analogový nosič.

Na tomto nosiči neboli kovové gramofonové desce, jsou zakódovány dokumenty týkající se současných aktivit a činnosti Národního muzea. Je zde pro budoucí generace zachována výroční zpráva za rok 2015, náhled hlavní strany webových stránek Národního muzea, střednědobá koncepce Národního muzea 2009–2018 a plán úkolů Národního muzea na rok 2016.

Data na této speciální desce byla převedena na audio stopu, která byla do desky zapsána jako jakákoli jiná zvuková stopa. Za použití speciálního modemu pak bude možné znovu převést zvuk na data. Tento způsob uložení dat byl vybrán proto, že i přes výkyvy teplot v makovici věže zůstanou data čitelná i po desítky let.

Fotografie. Kovová gramofonová deska, na které jsou zakódovány dokumenty Národního muzea. Zdroj: Národní muzeum

gallery

Co obsahovala schrána ukrytá na věži muzea?

Podívejte se na staré fotografie nalezené ve věži muzea

Stopy po střelbě z roku 1968 rekonstrukce nezahladí