Nové výzkumy Rukopisů královédvorského a zelenohorského v Národním muzeu

15.09.2017 | Letos uplynulo 200 let od nalezení Rukopisu královédvorského. O rok později, v roce 1818, byl nalezen druhý dokument – Rukopis zelenohorský. Na počátku roku 2017 byl zahájen průzkum obou památek. Hlavním cílem však nebylo potvrzení či vyvrácení jejich pravosti, ale zdokumentování a zhodnocení současného stavu obou rukopisů s využitím moderních zobrazovacích a analytických výhradně neinvazivních metod.

Jak se připravovala výstava Fenomén Masaryk?

14.09.2017 | Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk. Podívejte se na video, jak se výstava připravovala.

Bedřich Fritta – autor kresby z plakátu výstavy Fenomén Masaryk

08.09.2017 | Líbí se vám minimalistická, ale dokonale výmluvná kresba Tomáše Garrigua Masaryka použitá na plakátu k výstavě Fenomén Masaryk? Jejím autorem je Bedřich Fritta. Umělec, kterému nacismus a válka vzaly svobodu a nakonec i život, ale rozhodně ne talent a satirický smysl pro humor. Jaký byl jeho příběh?