VIDEO: Restaurování sousoší Géniů

26.06.2013 | Z důvodu špatného stavu muselo být před časem z Historické budovy Národního muzea za přítomnosti odborníků sneseno sousoší Géniů. To je v současné době intenzivně restaurováno a v sochařské dílně vzniká i jeho kopie. Originál sousoší se totiž na budovu nevrátí, ale bude zdobit její interiér.

pohled na restaurovanou sochu géniůSousoší Géniů tvoří dvě postavy okřídlených géniů se svatováclavskou korunou v rukách. Je zhotoveno z hořického pískovce. Donedávna bylo umístěno na průčelí Historické budovy Národního muzea.

Poté, co bylo zjištěno narušení statiky sousoší, bylo po konzultaci se zástupci památkové péče rozhodnuto sejmout jej z průčelí a transferovat na nádvoří Národního muzea. Po dokončení transferu byl vypracován návrh restaurování. Původní koncepce restaurování vycházela z předpokladu, že originál sousoší bude možné vrátit na původní místo v exteriéru.

V průběhu restaurování byly zjištěny daleko rozsáhlejší poruchy ve statice sousoší a proto bylo po konzultaci s odbornými pracovníky památkové péče rozhodnuto, že nejvhodnější způsob ochránění originálu je provést kopii, která by byla umístěna v exteriéru a originál umístit v interiéru muzea.

Podívejte se na video a zjistěte, jak probíhá restaurování a výroba kopie sousoší Géniů!

 

 

(dan)