VIDEO: Lunety s výjevy z české minulosti

11.09.2015 | Dnešní díl seriálu Krásy Historické budovy Národního muzea nás zavede do Panteonu. Sochy, busty a volné uměleckořemeslné prvky byly odvezeny na restaurování, některé zajímavé výzdobné prvky však zůstaly na svém místě. Mezi ně patří lunety, pendentivy a tzv. zrcadla.

Panteon je srdcem celé Historické budovy Národního muzea. Slouží k oslavě české kultury a historie. Často je připodobňován k chrámu. Jako světský chrám uctívá umění, vědu a dějiny našeho národa.

V současmé době je kvůli rekonstukci vyklizen a všechny sochy, zachycující slavné české osobnosti, byly odvezeny na restaurování.

Lunety jsou, stejně jako Mařákovy obrazy představené v minulých dílech, provedené technikou marufráže, tedy plátna nalepeného přímo na stěnu. Každá luneta zabírá jednu ze čtyř stěn nad balkónem. A jejich zhotovení dostali za úkol F. Ženíšek a V. Brožík.

Poznámka: Během restaurátorských prací při rekonstrukci Historické budovy Národního muzea bylo zjištěno, že luneta od V. Brožíka s motivem Jana Amose Komenského není provedena technikou marufráže, ale jako nástěnná malba přímo na zeď.

Fotografie. Detail Lunety. Přemysl Oráč je povolán do Prahy. Zdroj: Národní muzeum

VIDEO: Dvanáct obrazů s pohledy na památná místa Čech

VIDEO: Mařákovy romantické obrazy hradů