VIDEO: Fasáda muzea se mění k nepoznání

15.07.2016 | Čištění fasády Historické budovy Národního muzea je v plném proudu. I když to zatím kolemjdoucí přes lešení a ochrannou plachtu nevidí, získává opět svou původní barvu.

Vyčištění kamenných prvků probíhá nanesením speciální pasty a následným omytím vodou.

V místech, kde není možné ani s využitím tohoto postupu černé nánosy odstranit, se s čištěním nepokračuje. Mohlo by totiž dojít k destrukci kamene. Takové oblasti budou následně barevně sjednoceny do úrovně okolní vyčištěné plochy.

Krása se navrací jak sloupům, tak sochám. Že je to rozdíl opravdu markantní, se můžete přesvědčit v našem videu.

V popředí nevyčištěná hlavice sloupu, v pozadí hlavice, na které již probíhá čištění. Zdroj: Národní muzeum

Kam dál:

Deinstalace soch čtyř živlů z balustrády muzea

Co obsahovala schrána ukrytá na věži muzea?

Restaurátoři zachraňují Brožíkův lunetový obraz

Sledujte rekonstrukci online – jak se staví lešení

Jak se skenuje plejtvák

(per)