18.05.2017 | V rámci doprovodného programu ke slovenské výstavě Nech šije! se uskutečnila v kavárně Slovenské národní galerie veřejná diskuse k tématu československé módy v období 1945–1989. Jednou z mluvčích byla i autorka výstavy Retro – Míra Burianová. Jaké je česko-slovenské retro?
Retro je fenomén, který zasáhl v posledním desetiletí nejen Čechy, ale i Slovensko.
Oděvy konfekčních značek jako Zornica Bánovce nad Bebravou nebo Makyta Půchov byly součástí šatníků všech československých domácností. Od roku 1945, kdy došlo k první vlně centralizace textilní a oděvní výroby znárodněním velkých podniků, se oděvní kultura v obou částech republiky příliš nelišila. Stejně jako v Čechách i na Slovensku si jen málokdo mohl dovolit zakázkovou výrobu, která navazovala svojí kvalitou na prvorepublikové tradice. Většina obyvatel byla odkázána na kritizovanou nenápaditou konfekci, či domácí šití. „Nech šije!“ se tak stalo heslem napříč republikou.
Kurátorky Viera Kleinová a Zuzana Šidlíková připravily výstavu Nech šije!, zachycující módu na Slovensku v letech 1945–1989. Návštěvníkům Slovenské národné galérie v Bratislavě ve 2. poschodí Esterházyho paláce tak představují módu z období, které je s pojmem retro spojováno nejčastěji. Výstava se dotýká témat jako propaganda, módní fotografie, konfekce, domácí šití, ale i luxusní zakázková výroba a oděvní design. Vzdušná a elegantní instalace na moderní figuríny představuje několik desítek šatů, doplněných o kabelky, obuv, či drobnosti jako brýle a klobouky. Hned v úvodu využívá instalace typický prvek z doby minulé – nástěnky, do kterých jsou vkusně zakomponovány i menší oděvy konfekčních firem.
Stejně jako jsou na pražské výstavě Retro vystaveny oděvy vzniklé na Slovensku – konkrétně dvoje šaty na svatbu, ušité v roce 1960 v Bratislavě u dámské krejčové paní Medlové; prestižní pražský módní salon značky Rosenbaum zastupuje na bratislavské výstavě luxusní večerní toaleta z konce 40. let. Společná minulost obou zemí, které v příštím roce oslaví 100. výročí vzniku Československého státu, je tak připomenuta touto elegantní formou.
Dne 10. května se v rámci doprovodného programu k výstavě Nech šije! uskutečnila v kavárně Slovenské národní galerie veřejná diskuse k tématu československé módy v období 1945–1989. Diskusi moderovala Zora Husarčíková z Fashion LIVE!. Jako řečníci se zúčastnily kurátorky muzeí a galerií, za Národní muzeum v Praze Miroslava Burianová, za Moravskou galerii v Brně Andrea Březinová, za Slovenské Národní muzeum Eva Hasalová a za hostitelskou Slovenskou národní galerii Viera Kleinová.
Mimořádná pozornost byla v diskusi věnována problémům československé textilní a konfekční výroby. Posluchačky, především z řad starší generace, které dobu zažily, rozproudily diskusi o rozporech mezi neschopností vyrobit módní zboží v dostatečném množství a kvalitou modelů Módních závodů, ÚBOKu, ale i domácí tvorby. Účastníci se zajímali i o koncepci akvizice a budování muzejních a galerijních sbírek.
Inspirujte se krásou, která nestárne, ať už na pražské výstavě Retro (do 23. 7. 2017) či na bratislavské výstavě Nech šije! (do 20. 8. 2017).
Autorkou článku je Miroslava Burianová z Oddělení novodobých českých dějin
(EK)
Výstavy