Pozoruhodné arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea

15.08.2017 | Čtvrť rodinných domků v pražské Hostivaři ve svém středu ukrývá neobvyklé místo – arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea. Hektarový areál plný zeleně je zajímavý nejen rostlinami, které se v něm nachází, ale také tím, že poskytuje útočiště mnoha živočišným druhům. Podívejte se v našem videu do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá.

Tento pozoruhodný kus přírody založil v roce 1934 hostivařský rodák a patriot Josef Koukal, prvorepublikový politik a velkostatkář. Místo zvané „Na Homoli“ osázel desítkami dřevin a původně holý kopec tak proměnil v pestrou zahradu. Uprostřed arboreta vybudoval vlastními silami domek, do kterého se po válce i se svojí ženou nastěhoval. Dalším plánovaným aktivitám bohužel zabránil únor 1948, který pro pana Koukala znamenal ztrátu většiny majetku.

Na sklonku svého života se bezdětný Josef Koukal rozhodl svoje životní dílo odkázat Národnímu muzeu, které i v období komunismu považoval za apolitickou instituci. V roce 1970 s muzeem uzavřel darovací smlouvu, která mu umožnila až do smrti v arboretu pobývat. Po jeho smrti v roce 1981 byla do vily umístěna Kroužkovací stanice Národního muzea.

V současné době je tento areál veřejnosti uzavřen a do jeho nitra zavítají pouze pracovníci Národního muzea nebo badatelé navštěvující Kroužkovací stanici. Velké množství živočišných druhů, které se zde nachází, tak není nikým rušeno. Také péče o toto místo je zaměřena na zachování co nejrozmanitějšího přírodního prostředí – tráva se zde seká mozaikovitě, větve ze stromů se neštěpkují a na některých místech je ponecháno spadané listí. Díky tomu nachází v arboretu svoje útočiště mnoho bezobratlých živočichů či ptačích druhů, kterých zde a v blízkém okolí hnízdí asi 25 druhů.

 

gallery


Kam dál?

Jak se připravovaly úly na zimu v arboretu Národního muzea?

Jak vznikaly modely pro výstavu Světlo a život?

(EK)

Přírodní vědy