"Milý Ježíšku, přeji si..."

24.11.2016 | Vánoce jsou dodnes nejvýznamnějším svátkem. České Vánoce mají osobitou kulturní podobu po staletí utvářené bohaté tradice zvyklostí. Národopisné muzeum Národního muzea připravilo výstavu historických hraček a dalších předmětů spojených s tímto svátkem.

Skříňkový betlém, Čechy, konec 19. století. Zdroj: Národní muzeum

Vlastní Vánoce začínají Štědrým dnem – 24. prosince a slaví se i následující dva dny, které jsou stejně jako Štědrý den státním svátkem. Štědrý den byl chápán jako den zcela výjimečný, a proto se mu připisovala zvláštní moc. Nám tento sváteční čas připomíná výstava "Milý Ježíšku, přeji si...", v Národopisném muzeu Národního muzea.

Panenka představuje ženu, oblečenou do lidového kroje z Uherského Brodu, Slovácka, jižní Moravy, v originální krabici z roku 1987 „Lidová tvorby Uherský Brod“. Zdroj: Národní muzeum

Hlavním bodem, vlastím počátkem oslav byla slavnostní večeře, k níž se schází celá rodina. Tradičně se skládá z rybí polévky, kapra a bramborového salátu. Většina chodů měla svůj skrytý význam. Ve vesnických rodinách ovšem nebývala ryba typickou součástí večeře. Tou naopak bylo a zůstalo ovoce.

Nejvýznamnějším pečivem je dodnes vánočka – pletený podélný útvar z kynutého těsta, másla, vajec, koření, rozinek a mandlí. V posledních generacích se v českých zemích stalo skutečným symbolem domácích Vánoc cukroví. Řada receptů na vánoční cukroví je rodinných a přinášely je kuchařské knihy pro měšťanské domácnosti už v polovině 19. století.  

Český Ježíšek

Toto jméno označuje Ježíše v dětském věku, ježíškem se označuje i štědrovečerní dárek, je také synonymem Štědrého dne nebo večera. Jde o nadpřirozenou bytost, která obdarovává děti i dospělé. Tradice Ježíška plně zdomácněla v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v 19. století. Ve 20. století už vystupuje Ježíšek pravidelně ve spojení s rozsvíceným vánočním stromečkem.

Vánoční dary 24. prosince (někde až na Boží hod vánoční 25. prosince) jsou od Ježíška neoddělitelné. Dodnes se dětí ptáme na dárky slovy: „Jaký byl Ježíšek?“. Děti píšou svá přání Ježíškovi: „Milý Ježíšku, přeji si.“  

Plechové hračky, 1905, Německo. Zdroj: Národní muzeum

Výstava v Národopisném muzeu pojednává především o vánočních přáních dětí. Jejich velkým přáním bylo, a stále je, dostat hračky. A právě hračkám je tato výstava z velké části věnována.

Kohout dřevěný na kolečkách, Čechy, kolem roku 1910. Zdroj: Národní muzeum

Na výstavě jsou představeny zejména hračky ze sbírek Národního muzea, Etnografického oddělení - dřevěné lidové hračky, panenky oblečené v lidovém kroji, různých provedeních, ale i městských šatečkách, pokojíčky pro panenky, různá zvířátka a další hračky městské provenience.

Mimo hraček budou k vidění i dětské městské či lidové oděvní součástky, které mohly být také vánočním dárkem. 

Výstava je doprovázena i krásným skříňkovým betlémem s velkým množstvím drobných figurek, adventními kalendáři pro děti z 20. století a 21. století, ale i vánočními ozdobami různých tvarů, motivů a z různorodých materiálů.  

Ptáte se, jak děti chodily upravené ke svátečnímu štědrovečernímu stolu? Určitě se přijďte podívat, uvidíte zde několik dětských figurín oblečených do různých krojů z Čech a Moravy z 19. a 20. století, ale i městskou dívku z Prahy, z  20. let 20. století, oblečenou do úžasných šatů.

Autorkou textu je Monika Tauberová z Etnografického oddělení Národního muzea.

Lokomotiva s vagóny, střední Čechy, Podlesí u Příbrami, vyrobil pan Rotek, strojvůdce v Podlesí, pro svého vnuka, 30. léta 20. století. Zdroj: Národní muzeum

Píšťalka ve tvaru ryby, východní  Čechy, o. Jičín, Hořice, 20. léta 20. století.
Páv dřevěný, barevný, Valašská výrobna hraček Krásno nad Bečvou, 80. léta 20. století.
Ptáček dřevěný, východní Čechy, o. Chrudim, Krouna, 20. léta 20. století.
Kočárek proutěný s dřevěnými kolečky, s vybavením - panenkou, peřinkami, chrastítkem, lahvičkou a hrnečkem. Čechy, 50 léta 20. století.
Vánoční ozdoba – panenka, firma Rautis, 2006
Vánoční ozdoba – hrad, firma Rautis, 2006


Kam dál?

Dětské vánoční programy v Národním muzeu

Folklorní taneční v Národopisném muzeu

Historie dětských pantoflíčků

(EK)

Lidová kultura