Jaká byla Agnes v animovaném filmu Krysař?

25.05.2017 | Národní muzeum otevírá v Českém muzeu hudby novou výstavu s názvem Hudba a pohádka, která malé i velké návštěvníky zavede do pohádkového světa, kde se setkají se svými oblíbenými pohádkovými hrdiny. Mezi vystavenými předměty bude i loutka Agnes z animovaného filmu Krysař. Jak na film vzpomíná loutkář Ondřej Zika?

Krysař Jiřího Barty je animovaný film, který získal velké množství zahraničních ocenění. Jde moderní zpracování středověké německé legendy o krysaři, který potrestá hříšné město Hammeln. Z literárních předloh vychází Bártův film velmi volně a postavy upravuje dle svých potřeb, jak můžeme vidět například na postavě krásné dívky Agnes. Ačkoli v původních předlohách si Agnes nemůže vybrat mezi bývalým milencem a Krysařem a nakonec Krysaře zradí, v Bártově filmu je vykreslena jako čistá bytost bez hříchu, jako jediné ctné stvoření v celém Hammelnu.

Loutka Agnes, kterou mohou návštěvníci spatřit na výstavě Hudba a pohádka byla právě díky svému pojetí unikátní. Zatímco ostatní loutky byly vyrobeny z tmavšího ořechového dřeva, Agnes jako jediná byla vyřezána ze světlého lipového dřeva. Od dalších loutek ve filmu se liší i svým provedením – zatímco ostatní postavy mají ostře řezané tvary, Agnes má mírný kulatý obličej a celkově působí křehkým dojmem.

Přijďte se podívat na Agnes a další loutky na výstavu Hudba a pohádka do Českého muzea hudby!

Příběh opony z Roudnice v Krkonoších

Výstavy