17.12.2015 | S Hanou Benešovou jsou dnes spojována adjektiva jako přirozená, společenská, ale hlavně elegantní. Manželka dlouholetého ministra zahraničních věcí a posléze druhého československého prezidenta je historií vnímána jako pozitivní osobnost. Byla vlastně naší první první dámou, protože Charlotta Masaryková byla nemocná a na veřejnosti se objevovala spíše výjimečně. Role manželky diplomata a prezidenta se zhostila paní Hana s elegancí sobě vlastní. Její kožich z „opičí kůže“ patří mezi nejcennější předměty sbírky novodobého textilu Národního muzea.
Hana Benešová v perziánovém kožichu Zdroj: Národní muzeum
Hana Benešová ve velké společenské toaletě s pláštěnkou lemovanou kožešinou, 1937. Zdroj: Národní muzeum
Hana se tehdy stala sledovanou ženou. Společenské časopisy přinášely její fotografie z politických, kulturních i charitativních akcí. Fotografie ovšem zachytily prezidentský pár i v soukromých chvílích, ve vile Na Zátorce či Sezimově Ústí, nebo například na lyžích. Na všech fotografiích se usmívá perfektně upravená žena. Věděla, co jí sluší, neuchylovala se k extravaganci, ale sázela na doplňky a její oděvy byly primárně elegantně slušivé.
Kožich Hany Benešové z opice. Zdroj: Národní muzeum
Hana Benešová za války v Anglii v perziánovém kožichu, 1941. Zdroj: Národní muzeum
Hodnota kožichu pro sbírku je dána především osobou jeho majitelky, ale i typem kožešiny. Kožich z dlouhých černých chlupů je ušit z drobné asi dvoukilové opice chvostana bělolícího. Chvostan je černá opička s výrazným bílým obličejem. Na výrobu kožichů se ale používá jen sameček, neboť samička je šedá a pro kožichy tedy málo dekorativní. Opičí kožešiny byly v době první republiky velmi oblíbené. Používaly se na nejrůznější doplňky jako lemy kožichů či rukávníky. Celý kožich z této opičky je ovšem spíše mimořádným předmětem. Tento kožich spolu se dvěma přehozy z tchoře tmavého, rovněž z vlastnictví Hany Benešové, zakoupilo do svých sbírek Národní muzeum v roce 2012.
Autorkou článků je Miroslava Burianová z Archivu Národního muzea.
U příležitosti položení základního kamene Národního Památníku na Vítkově si Hana Benešové oblékla plášť s bohatým kožešinovým límcem, 1928. Zdroj: Národní muzeum
(EK)
Osobnosti