05.05.2015 | Zoologická expozice Archa Noemova, která uvede návštěvníky Národního muzea do fascinujícího světa živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu, bude otevřena v Nové budově Národního muzea od 6. května 2015.
Národní muzeum otevírá ve své Nové budově novou přírodovědeckou expozici Archa Noemova, která uvádí návštěvníky do fascinujícího světa živočišné říše. Setkávat se tak mohou s oblíbenými zvířecími exponáty, dříve vystavenými v Historické budově Národního muzea.
Zoologická expozice Archa Noemova uvádí návštěvníka Národního muzea do fascinujícího světa živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu. Výstava je soustředěna především na obratlovce a v širokém záběru představuje rozmanitost jejich druhů a životních forem. Současně si ale všímá i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny. Symbolický název i pojetí expozice upozorňují na skutečnost, že svět zvířat dnes stojí před novou „potopou“, snad horší, než byla ta biblická. Celou Zemi zaplavuje vlna lidské populace, která dosud nebývalým způsobem devastuje původní přírodu. Jaká pomyslná „Archa“ dnes pomůže zachránit a uchovat rozmanitost živočišného světa pro budoucí generace? Budou to nepřístupné ostrovy, přísně chráněné Národní parky nebo nakonec vzácné muzejní sbírky?
Vzhledem k probíhající rekonstrukci historické budovy Národního muzea se i výstavní sál s vlastní expozicí stává jakousi symbolickou „Archou“. Umožňuje totiž soustředit a vystavit populární zoologické sbírky i po celou dobu náročné opravy historické budovy.
FOTOGALERIE:
V expozici bude možné spatřit vyhynulého vakovlka a postupně i některé z dalších vyhubených živočichů.
V muzejních depozitářích jsou pečlivě opatrovány i poslední dokladové exempláře celosvětově vyhubených druhů. Tyto sbírkové předměty patří k nejcennějšímu materiálu, jaký lze v muzeích nalézt. Mají ohromnou vědeckou hodnotu a pro svou nenahraditelnost se téměř nikdy nevystavují veřejnosti. V zoologické sbírce Národního muzea je zastoupeno celkem 13 druhů zcela vyhubených obratlovců. Díky nové expozici si tak návštěvníci mohou prohlédnout živočichy, kteří již z přírody navždy vymizeli. V prvních šesti měsících bude k vidění největší dravý vačnatec vakovlk, který patří mezi nejznámější vyhubená zvířata vůbec. Následně ho vystřídají například alka velká, nelétavý pták vyhubený v 19. století, nebo plaz velescink kapverdský, který naši planetu obýval ještě na začátku 20. století.
Vymírání živočišných druhů nesouviselo však v historii planety Země pouze s činností člověka, jak ilustruje model kostry Amargasaura, který bude vystaven po celou dobu konání expozice.
KAM DÁL?
VIDEO: Virtuální paleontologie odhaluje skryté fosilie
Nové druhy obratlovců popsané zoology Národního muzea
(dan)
Ztráta času | Tomáš Vokoun | sobota 3. března 2018 20:40 |
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!