VIDEO: Krásy Bhútánského království v Náprstkově muzeu

12.03.2015 | V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se na nové výstavě Bhútán – země blízko nebe návštěvníkům představí unikátní předměty z Bhútánského království!

Národní muzeum otevírá novou výstavu Bhútán - země blízko nebe. Návštěvníci Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur budou mít vůbec poprvé v České republice možnost obdivovat jedinečné historické i současné doklady bhútánské kultury ze sbírek Královské textilní akademie v Thimphu. Hornaté království na výstavě přiblíží nejen krásné šperky a obdivuhodné výrobky tkalcovského řemesla, ale také fotografie této tajuplné země.  Výstava se návštěvníkům otevře v pátek 13. března 2015 a bude ji doprovázet bohatý program, který vyvrcholí 13. června 2015 tematickou muzejní nocí.

Bhútánské království leží ve východní části Himálaje. Rozlohou je menší než Česká republika a počet obyvatel nedosahuje ani poloviny počtu Prahy.

Krajina je zde rozmanitá. Řeky proudí ze sedmitisícových vrcholů na severu do úrodných, subtropických nížin jihu. Bohaté je etnické složení obyvatel, kteří hovoří různými jazyky.

Tkalcovství je jedním ze třinácti tradičních umění a řemesel v Bhútánu a je velmi ceněno. Textil měl vždy zvláštní postavení. Symbolizoval bohatství rodiny a společenské postavení. Bhútánské textilie vynikají nádhernými vzory, které vznikají složitou technikou tkaní. Používá se vlna, bavlna a hedvábí. Ženy nosí šat kjira, velký čtverec látky pevně ovinutý kolem těla a upevněný pásem. Na něj se nosí kabátek a dlouhý šál. Muži oblékají podkasaný šat go s rukávy, též s pásem. Mužský šál zvaný kabne symbolizuje společenské postavení.

Školačky v tradičních úborech, které slouží zároveň jako školní uniformy (zdroj: Michal Thoma)

Komisařka výstavy Helena Heroldová z Náprstkova muzea vysvětluje, jak se nosí tradiční mužský oděv go: „Mužské oděvy go jsou velice volného střihu. Nosí se tak, že se napevno utáhnou kolem těla, vzadu se složí, upevní se opaskem a potom se podkasávají. Oděv tak dosahuje jen ke kolenům. Na břiše tvoří podkasaná látka velkou kapsu, ve které se dají nosit nejrůznější předměty.“

„Tkaní srdcem“, tak se v Bhútánu označuje vysoce kvalitní práce. Tkalcovství tradičně spadá mezi  třináct řemesel a umění“. Tkaním se zabývají výhradně ženy, a to i ženy z královské rodiny. Složité vzory a techniky vycházejí nejen z tradičních a ověřených postupů, vyjadřují též individualitu a kreativitu tkadlen. Nádherné textilie a šperky představovaly bohatství rodiny. Někde se dříve daně vybíraly v textiliích. Ve složité bhútánské etiketě hraje oděv důležitou roli. Složité vzory vyjadřují společenské postavení. „Na výstavě je jedno velmi vzácné go, které patřilo vysoce postavené osobě. Počet křížků na oděvu ukazuje na postavení a společenskou důležitost, které osoba měla,“ říká Helena Heroldová.

Chcete se o Bhútánu dozvědět víc? Ptejte se fotografa a publicisty Michala Thomy v on-line rozhovoru, který proběhne v úterý 24. března 2015 od 11:00 do 12:00. Otázky je možné klást s předstihem zde.

Tkanina s dekorem stromů, šinglo, detail (zdroj: Royal Textile Academy, Thimphu, Bhútán)

Na výstavě návštěvníci uvidí i velmi starou techniku tkaní na zádovém stavu pangthag. Při tomto způsobu tkaní sedí tkadlena na zemi a osnovu má připevněnou okolo pasu. „Tím, jak se při tkaní naklání a předklání, reguluje napětí osnovy. Zajímavé u tohoto způsobu tkaní je i to, že výška tkadleny určuje šířku tkaného kusu,“ vysvětluje Helena Heroldová. Na výstavě jsou k vidění i moderní látky vyrobené na zádovém stavu, které jsou sešité ze tří pruhů, protože tkaninu širokou třeba tři metry není možné jinak než sešitím užších pásů vyrobit. Zároveň lze na zádovém stavu utkat i velmi složité vzory.

Tkaní na zádovém stavu budou moci návštěvníci výstavy Bhútán – země blízko nebe spatřit od 10. do 20. března 2015 přímo ve výstavě. Více informací zde.

 


V článku byly použity informace z brožury Bhútán – země blízko nebe.

(dan)