V Náprstkově muzeu chovají bource morušového

03.05.2012 | Poznejte tajemství vzniku pravého hedvábí. V Náprstkově muzeu se i letos uskuteční ukázka chovu živých jedinců bource morušového. Housenky tohoto motýla při kuklení produkují vlákno, které je ceněnou textilní surovinou již po tisíce let.

Housenky bource morušového později získají bílou barvu a rychle rostou. Foto: Jan Šejbl

Bourec morušový je jedním z nejdéle domestikovaných zvířat, ačkoli jde o hmyz. Počátky jeho chovu lze najít již před pěti tisíci lety v Číně. Chov bource a výroba hedvábí hrály důležitou roli ve správě a ekonomice čínského císařství. Po dlouhou dobu Číňané tajemství pravého hedvábí pečlivě střežili.

I přes to se nakonec chov bource rozšířil do dalších zemí, do Japonska a kolem roku 550 našeho letopočtu i do Evropy, kam podle pověsti vajíčka propašovali v dutých holích dva byzantští mniši. I u nás v Čechách se několikrát v historii objevily snahy zavést hedvábnictví ve větším měřítku.

Hedvábný kokon tvoří přibližně 1,5 kilometru dlouhé vlákno.

Životní cyklus bource morušového trvá v našich podmínkách přibližně jeden až jeden a pul měsíce a probíhá jednou ročně, v druhé polovině května a v průběhu června. Chov housenek je velmi náročný na lidskou práci. Bourec morušový je potravní specialista, živí se pouze listy moruše.

Housenka je od počátku velmi žravá a její nároky na množství potravy rychle rostou. Vylíhlá housenka měří jen několik milimetrů, ale za dobu čtyř až pěti týdnů se její velikost zvětší asi 30x a její hmotnost dokonce 10 000x!

Když housenka dosáhne velikosti kolem devíti centimetrů, přestane přijímat potravu a hledá vhodné místo, kde se zakuklí – vytváří přitom pevný hedvábný kokon, tvořený jediným asi kilometr a půl dlouhým vláknem.

Při průmyslové výrobě hedvábí je nutné kukly usmrtit ještě před vylíhnutím, protože dospělý motýl kokon při opouštění rozleptá. Po spaření kokonů v horké vodě je možné z nich odvinout neporušené vlákno pro další zpracování.

Z kokonů se líhnou bílí motýli

Z kokonů, které nebyly použity na výrobu hedvábí, vylézají po dvou týdnech bílí nelétaví motýli. Ti již nepřijímají potravu a jejich jediným posláním je založení nové generace. Po páření a nakladení vajíček umírají. V Náprstkově muzeu umožňujeme všem jedincům dosáhnout dospělosti, budete mít proto možnost poznat celý životní cyklus bource morušového.

Chov bource morušového v Náprstkově muzeu má dlouhou historii – již v roce 1865 dostala pozdější manželka Vojty Náprstka Josefa Křížková diplom za chov bourců morušových od Jednoty k napomáhání hedvábnictví v království Českém. V novodobé historii muzea byli poprvé živé bourci představeni na výstavě čínského tradičního oděvu Staletí s hedvábím v roce 2006.

gallery

Jak se dozvědět více o chovu bource morušového

Přednášku a ukázku chovu je možné navštívit pouze na základě objednávky emailem: jan_sejbl@nm.cz

Při objednávce školních skupin uveďte věk návštěvníků. Výklad lze uzpůsobit podle toho, zda máte zájem více o historický či zoologický výklad. Doba trvání programu je 60 - 90 minut.
Vstupné: 30,- Kč/ návštěvník, pedagogický doprovod zdarma.

Předpokládaný harmonogram:
- květen až začátek června - stádia larvy, kdy se živí na listech moruše
- polovina června - kuklení a kukly. Zajímavé je zejména pozorování housenek při vytváření kokonu
- konec června - dospělí motýli vylézají z kukel, páří se a kladou vajíčka

Výklad provedou odborní pracovníci Náprstkova muzea, kteří mají s chovem bource morušového již několikaleté zkušenosti. Vzhledem k tomu, že cyklus bource morušového trvá v našich podmínkách přibližně jeden až jeden a půl měsíce a probíhá jednou ročně, je možné živé bource vystavit pouze během května a června.

(sej)