03.05.2012 | Poznejte tajemství vzniku pravého hedvábí. V Náprstkově muzeu se i letos uskuteční ukázka chovu živých jedinců bource morušového. Housenky tohoto motýla při kuklení produkují vlákno, které je ceněnou textilní surovinou již po tisíce let.
Bourec morušový je jedním z nejdéle domestikovaných zvířat, ačkoli jde o hmyz. Počátky jeho chovu lze najít již před pěti tisíci lety v Číně. Chov bource a výroba hedvábí hrály důležitou roli ve správě a ekonomice čínského císařství. Po dlouhou dobu Číňané tajemství pravého hedvábí pečlivě střežili.
I přes to se nakonec chov bource rozšířil do dalších zemí, do Japonska a kolem roku 550 našeho letopočtu i do Evropy, kam podle pověsti vajíčka propašovali v dutých holích dva byzantští mniši. I u nás v Čechách se několikrát v historii objevily snahy zavést hedvábnictví ve větším měřítku.
Hedvábný kokon tvoří přibližně 1,5 kilometru dlouhé vlákno.
Životní cyklus bource morušového trvá v našich podmínkách přibližně jeden až jeden a pul měsíce a probíhá jednou ročně, v druhé polovině května a v průběhu června. Chov housenek je velmi náročný na lidskou práci. Bourec morušový je potravní specialista, živí se pouze listy moruše.
Housenka je od počátku velmi žravá a její nároky na množství potravy rychle rostou. Vylíhlá housenka měří jen několik milimetrů, ale za dobu čtyř až pěti týdnů se její velikost zvětší asi 30x a její hmotnost dokonce 10 000x!
Když housenka dosáhne velikosti kolem devíti centimetrů, přestane přijímat potravu a hledá vhodné místo, kde se zakuklí – vytváří přitom pevný hedvábný kokon, tvořený jediným asi kilometr a půl dlouhým vláknem.
Při průmyslové výrobě hedvábí je nutné kukly usmrtit ještě před vylíhnutím, protože dospělý motýl kokon při opouštění rozleptá. Po spaření kokonů v horké vodě je možné z nich odvinout neporušené vlákno pro další zpracování.
Z kokonů se líhnou bílí motýli
Z kokonů, které nebyly použity na výrobu hedvábí, vylézají po dvou týdnech bílí nelétaví motýli. Ti již nepřijímají potravu a jejich jediným posláním je založení nové generace. Po páření a nakladení vajíček umírají. V Náprstkově muzeu umožňujeme všem jedincům dosáhnout dospělosti, budete mít proto možnost poznat celý životní cyklus bource morušového.
Chov bource morušového v Náprstkově muzeu má dlouhou historii – již v roce 1865 dostala pozdější manželka Vojty Náprstka Josefa Křížková diplom za chov bourců morušových od Jednoty k napomáhání hedvábnictví v království Českém. V novodobé historii muzea byli poprvé živé bourci představeni na výstavě čínského tradičního oděvu Staletí s hedvábím v roce 2006.
Jak se dozvědět více o chovu bource morušového
Přednášku a ukázku chovu je možné navštívit pouze na základě objednávky emailem: jan_sejbl@nm.cz
Při objednávce školních skupin uveďte věk návštěvníků. Výklad lze uzpůsobit podle toho, zda máte zájem více o historický či zoologický výklad. Doba trvání programu je 60 - 90 minut.
Vstupné: 30,- Kč/ návštěvník, pedagogický doprovod zdarma.
Předpokládaný harmonogram:
- květen až začátek června - stádia larvy, kdy se živí na listech moruše
- polovina června - kuklení a kukly. Zajímavé je zejména pozorování housenek při vytváření kokonu
- konec června - dospělí motýli vylézají z kukel, páří se a kladou vajíčka
Výklad provedou odborní pracovníci Náprstkova muzea, kteří mají s chovem bource morušového již několikaleté zkušenosti. Vzhledem k tomu, že cyklus bource morušového trvá v našich podmínkách přibližně jeden až jeden a půl měsíce a probíhá jednou ročně, je možné živé bource vystavit pouze během května a června.
(sej)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!