30.03.2015 | Největší křesťanský svátek roku se blíží. Ukřižování Ježíše Krista, které si připomínáme o Velikonocích, je jedním z nejslavnějších uměleckých motivů. Ve sbírkách Národního muzea se nachází podivuhodné lidové podmalby na skle se zobrazením ukřižovaného Ježíše.
Příprava na nejvýznamnější křesťanský svátek začíná už na Popeleční středu, tedy čtyřicet dní před Velkým pátkem. Nejvýznamnější z celého období je ale až poslední Pašijový týden, kdy se tematizuje příběh umučení a zmrtvýchstání Ježíše Krista. Na Zelený čtvrtek se připomíná Poslední večeře Páně a po ní následující Ježíšovo zatčení, soud, bičování a vynesení rozsudku k Ježíšovu ukřižování. Na Velký pátek byl Ježíš podle tradice ukřižován a zemřel. Bílá sobota je posledním postním dnem. Ten den večer začíná slavnost vzkříšení Ježíše Krista. Podle křesťanské tradice začíná v tuto noc nový život očištěný utrpením.
Ukřižování Krista je jedním z ústředních křesťanských motivů a proto nepřekvapí, že se objevuje jako častý námět i v lidovém umění, které uchovávají také Etnografické sbírky Národního muzea. Pozoruhodný je zejména soubor podmaleb na skle s náboženskou tématikou.
FOTOGALERIE:
Mezi podmalbami na skle s motivem ukřižování se nejstarší datuje do 1. poloviny 19. století. Je na ní Ježíš nesoucího kříž a pochází z německých řemeslných dílen v Augsburku. Většina podmaleb s tematikou ukřižování se datuje do 2. poloviny 19. století a pochází z nejrůznějších regionů – ze Slezska, východního Slovenska, Pošumaví, Pohoří nebo Chebska. Pro každý region je typické něco jiného – na Chebsku to byla tzv. grisaille, malba různými odstíny od šedé až po černou barvu, pro část obrázků ze Slezska byla typická rumělka a na pozadí měkce modelované velké květy, v Pošumaví se objevila technika tzv. eglomise, neboli rytí do zlaté nebo stříbrné folie. Více detailů a informací najdete v obou fotogaleriích.
FOTOGALERIE:
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!