Restaurátorky Národního muzea zachránily krásné jezdecké sedlo

04.09.2012 | Na výstavě Sportsmeni v zemích českých se objeví jedinečné dámské dvourohé jezdecké sedlo z konce 19. století. Připravit jej pro výstavu nebylo vůbec jednoduché, protože bylo značně poškozené. Odbornice z Národního muzea si s nelehkým úkolem v restaurátorských dílnách v Terezíně během několika týdnů poradily.

Přední pohled před restaurováním (foto: Veronika Šulcová)

Restaurování je krásná řemeslná práce, při které je třeba mít hodně trpělivosti. Činnost restaurátora začíná důkladným průzkumem, kdy zjišťuje historii díla, použité materiály a způsob výroby. Podobá se to trochu detektivní práci. Teprve po shromáždění těchto informací a zdokumentování původního stavu díla může začít samotná činnost restaurování.

Veronika Šulcová přibližuje problémy restaurování textilních částí tohoto dámského sedla: "Jediným, avšak závažným problémem tohoto precizně zhotoveného sedla, byla značně poškozená spodní polstrovaná strana. Potah z vlněné tkaniny byl potrhán a na některých místech zcela chyběl nejen díky dřívějšímu používání, ale především působením molů. Vnitřní výplňkový materiál byl odhalený a odpadával."

Vzhledem k tomuto stavu nebylo zřejmé, jak byla spodní polstrovaná strana vyhotovena. Nebylo tedy možné podobu sedla věrně zrekonstruovat. Zde zasáhla šťastná náhoda v podobě kastelána zámku Slatiňany Jaroslava Bušty, kde mají shodou okolností identické dámské sedlo. Podle fotografií sedla ze Slatiňan bylo možné zjistit, jak bylo původně zhotovené a navrhnout postup jeho opravy.

Veronika Šulcová popisuje další kroky: "Vzhledem ke špatnému stavu tkaniny bylo nutné použít nový materiál. Vlněnou látku stejného vzoru a parametrů se podařilo sehnat až od italského dodavatele. Její jasně krémová barva byla obarvena na jemně šedý odstín, aby na historickém předmětu nepůsobila moc nově. Z tohoto materiálu pak byl podle předem vytvořeného střihu vystřižen tvar spodní strany sedla."

Původní tkanina byla na sedle zachována a je ukryta pod novým potahem.

Restaurované sedlo je tzv. sedlo kozlíkové, což znamená, že nad páteří koně je vyklenuté a je tu volný prostor. Od tohoto tvaru se tedy odvíjel i postup přišívání nového potahu. Restaurátorka vysvětluje: "Našití tkaniny začalo ve střední volné části a poté mohly být překryty obě boční strany současně s jejich dotvarováním původním výplňkovým materiálem. Na závěr byly prošity bočnice v původní čtvercové mřížce." To vytvořilo na spodní straně sedla zajímavý řemeslný detail.

Fotografie z průběhu restaurování si můžete prohlédnout v galerii.

gallery

Zrestaurované dámské dvourohé jezdecké sedlo z 19. století uvidíte již od 7. září 2012 na výstavě Sportsmeni v zemích českých v Národním památníku na Vítkově.

 

(dan)