Prohlédněte si roucho praotce Čecha aneb Staré pověsti České ve Žďáru nad Sázavou

21.05.2012 | Seznamte se s nejstarším obdobím českých legend. V zámeckých interiérech ve Žďáru nad Sázavou ožívají postavy našich mytických prapředků, počínaje praotcem Čechem, kněžnou Libuší s Přemyslem i Hostivítem.

Výstava se koná na zámku ve Žďáru nad Sázavou. FOTO: Kateřina Perglová

Výstava Staré pověsti české, která byla otevřena v Muzeu knihy ve Žďáru nad Sázavou, je částečným zopakováním úspěšného projektu, který proběhl v historické budově Národního muzea v letech 2010-2011.

„Prostory žďárského zámku sice neumožnily reinstalovat výstavu jejím původním rozsahu, ale přesto se podařilo vystavit a ukázat to důležité,“ uvedl kurátor výstavy Petr Mašek.

Výstava popisuje vznik a postupné rozšiřování a narůstání tradovaného cyklu pověstí o nejstarším, pohanském období českých dějin a dále pak představuje jednotlivé příběhy od příchodu Čechů do Lucké války.

Každý příběh je dokumentován mnoha ilustracemi, knihami, ale i dalšími výtvarnými díly od středověku do dnešních dnů a doklady projevů starých českých legend v každodenní současnosti našich předků i nás samotných, včetně názvů ulic či planetek pojmenovaných po hrdinech starých českých pověstí.

Výstava je koncipována především pro děti. Zajímavé souvislosti, které odhaluje, však zaujmou i dospělé. FOTO: Kateřina Perglová

„K vidění je též roucho praotce Čecha z Cimrmanova Českého nebe.  Příběhy jsou ve zkrácené podobě převyprávěny a doplněny řadou citátů z autentických pramenů,“ doplnil Mašek.

Zároveň je výstava doprovázena ukázkami archeologické reality 6. -10. století. Skutečný život našich předků mohou návštěvníci spatřit v podobě polozemnice, běžného obydlí v raném středověku nebo na archeologickém modelu rekonstrukce slovanského hradiště. Velmi instruktivní je také počítačová animace skutečného stěhování národů od 4. do 7. století.

Buďte jako Bivoj!

Výstava umožňuje návštěvníkům na několika místech přímo „vstoupit do děje“, např. zahrát si na opravdového Bivoje, tj. zvednout vycpaného kance, v počítačové hře změnit rozhodnutí praotce Čecha a určit Čechům jinou zemi v rámci Evropy nebo spatřit strašného ducha.

Atmosféru výstavy dotvářejí palisády polorozbořeného a vypáleného Děvína a několik figurín, Praotec Čech, bojovná Vlasta, tajemné božstvo Zelú nebo Strabova macecha a lučanská vědma.

Pokud do Muzea knihy v zámku ve Žďáru nad Sázavou zavítáte, můžete navštívit i stálou expozici Dějiny knihy a knihtisku od počátků do současnosti. Otevřeno je od května do konce září v době od 9:00 do 17:00 kromě pondělka.

 

Výstavu finančně výrazně podpořil Kraj Vysočina, který společně s radnicí města Žďár nad Sázavou usiluje o intenzivní rozvoj turistického ruchu v regionu.

logo kraje vysočina

(adr)