11.09.2013 | Nečekali byste v muzeu plavbu na voru nebo hru na buben? I na tyto zážitky se můžete v Národním muzeu o jubilejním desátém výročí Pražské muzejní noci těšit! S předstihem si vyberte z nabídky doprovodných programů, které jsou pro vás v objektech Národního muzea připraveny.
Voda jako inspirace i jako hrozba je ústředním tématem zářijové Muzejní noci v Národním muzeu – Muzeu Bedřicha Smetany. "Není tomu náhodou, vždyť Smetanovou nejznámější skladbou je symfonická báseň Vltava a muzeum samotné muselo být během červnových povodní dokonce evakuováno. Spříznění tohoto muzea a vody je tedy jasné a vychází z něj i doprovodný program. Večer bude zahájen dokumentárním filmem o jediném známém hudebním skladateli, který přeplul Pacifik na balsovém voru - Eduardu Ingrišovi," vysvětluje Lenka Kobrová z Národního muzea – Českého muzea hudby. Vodní inspirace se odrazí i ve volbě repertoáru (a kostýmů) hudebních účinkujících: smíšeného komorního sboru Ensemble Guillaume, orchestru Komorního ansámblu mladých Praha, klavíristky Laury Kaufmann a jazzové kapely Aurora JasBandu. "O tom, že bereme i vážnou hudbu s nadhledem vás přesvědčíme v závěrečném pořadu, který nabídne moderní taneční hudbu a do ní zakomponované známé skladby, které jsou inspirované vodou. Jak jinak," dodává Lenka Kobrová s úsměvem.
"V Nové budově Národního muzea jsou k vidění tři výstavy z cyklu Monarchie, proto je pro návštěvníky Pražské muzejní noci připraven program svázaný s koncem 19. století," zve Klára Smolíková z Oddělení vzdělávání a kulturních aktivit Národního muzea, "zpátky v čase je přenesou elegantní tanečníci, dobové pohyblivé hračky nebo vyprávění o tehdejší módě. Malí i velcí mohou navštívit fotografický ateliér či si vytisknou pamětní list na tiskařském lisu. Přístupná bude také bývalá Sněmovna lidu," dodává.
Naplánujte si vlastní doprovodný program předem! Na stránkách Pražské muzejní noci jsou pro vás připraveny webové aplikace Moje noc a Moje muzea.
Národní památník na Vítkově se v rámci muzejní noci otevírá také po setmění. S pohnutou minulostí a majestátním interiérem se mohou návštěvníci seznámit prostřednictvím Tajuplné stezky Památníkem, která vrcholí ve výtvarné dílně Maxe Švabinského. Zde si malí i velcí mohou vytvořit mozaikový obraz dle vlastní fantazie. "Kdo neinklinuje k umění, může se těšit na dobové uniformy z počátku 20. století. Na všestranné sportsmeny čeká zajímavé povídání přímo ve výstavě Monarchie: Sportsmeni v zemích českých," usmívá se Barbora Kulihová z Národního památníku na Vítkově. Vše budou doprovázet tóny varhan, které patří mezi první elektrické varhany v Československu. "Nedílnou součástí je noční vyhlídka na osvětlenou Prahu, kterou je po setmění možné navštívit pouze jednou v roce, a to v rámci Pražské muzejní noci."
"Během muzejní noci mohou návštěvníci shlédnout stálou expozici Národopisného muzea a úspěšnou výstavu Jídlo - krmě - žrádlo věnovanou stravování v období na sklonku monarchie. V určený čas budou probíhat komentované prohlídky za doprovodu kurátorů Národopisného muzea," říká Petra Červinková z Národopisného muzea – Musaionu. Od 19 hodin bude možné ve foyer shlédnout vystoupení folklorního souboru Líšňáci z Brna-Líšně, který předvede lidové písně a tance z Brněnska. Ve 21 hodin pak bude hrát cimbálová muzika souboru Líšňáci známé i neznámé písničky z jižní Moravy, přičemž návštěvníci si mohou s muzikou i zazpívat nebo zatančit. Pro děti s jejich rodiči je připravena poznávací hra po prostorách muzea. "Dětští návštěvníci, kteří splní všechny úkoly, obdrží jako dárek vystřihovánky s lidovými kroji. Pro děti je také připravena pohádka divadelního spolku Buchty a loutky Tři Prasátka na motivy anglické lidové pohádky, která začíná v 19 hodin v naší kavárně".
"Muzejní noc v Muzeu Antonína Dvořáka se ponese, dopřeje-li nám to počasí, v indiánském duchu. Málokdo ví, že právě indiánskou legendou o Hiawathovi se nechal Antonín Dvořák inspirovat při komponování své světoznámé symfonie „Z Nového světa“. A protože letos slavíme 120 let vzniku této jedinečné skladby, slavíme po „indiánsku", " vysvětluje Lenka Kobrová. "Děti si mohou vyrobit čelenku, vyzkoušet střílení z luku nebo třeba postavit z kostek Dvořáka v nadživotní velikosti. Od 19:30 budeme promítat dokument o Antonínu Dvořákovi," dodává. Noc vyvrcholí dvěma koncerty – pro posluchače budou připraveny Dvořákovy Biblické písně a americké spirituály, třešničkou na pomyslném dortu pak bude Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ v málo známé a netradiční úpravě pro klavír na čtyři ruce.
Pražská muzejní noc proběhne v indiánském duchu také v Národním muzeu – Náprstkově muzeu. "Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program, indiánská stezka odvahy pro dětské návštěvníky, módní přehlídka indiánských kostýmů či komentované prohlídky výstavou Po stopě Karla Maye s autorem výstavy Petrem Maškem," upřesňuje Jaroslava Petrnoušková z Náprstkova muzea. Návštěvníci se během Muzejní noci dostanou i do prostor, které nejsou běžně přístupné – například historický interiér knihovny Náprstkova muzea. Hudební skupina s názvem Wanbli Ohitika Singers, indiánské písně s doprovodem na velký buben, potěší ucho každého návštěvníka. "V době konání Pražské muzejní noci mohou návštěvníci naposledy shlédnout stálou expozici „Indiánské kultury Severní a Jižní Ameriky“, která bude otevřena pouze do 15. září 2013," upozorňuje.
Lapidárium Národního muzea zastihnou návštěvníci Pražské muzejní noci doslova "v pohybu" – v průběhu stěhování části sbírek z depozitářů. Díky tomu poprvé uvidí zlomky středověké architektury, ale i modely sousoší z Historické budovy Národního muzea.
KAM DÁL?
Zajímá vás, jaká bude Pražská muzejní noc?
Přijďte oslavit první kulatiny Pražské muzejní noci!
VIDEO: Pražská muzejní noc 2012 v ulicích
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!