Muzeum knihy zahajuje poslední sezónu

30.04.2014 | Národní muzeum – Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou zahajuje od 1. května 2014 svou poslední návštěvnickou sezónu. Stálou expozici, která od roku 1957 představuje vývoj knižní kultury v českých zemích, i úspěšnou interaktivní výstavu Staré pověsti české, si mohou návštěvníci prohlédnout v prostorách zámku do konce října 2014. V areálu zámku v budoucnu vznikne (i s odbornou podporou Národního muzea) nové kulturní centrum.

Národní muzeum založilo Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou v roce 1957 v zámku rodiny Kinských, původně cisterciáckém klášteře ze 13. století

Národní muzeum - Muzeum knihy je díky unikátní expozici Dějiny knihy a knihtisku od počátků do současnosti jedinou institucí v České republice, která vystavuje dějiny knižní kultury. Návštěvníci tak během prohlídky muzea mohou nahlédnout do barokní knihovny kapucínského kláštera původem z Roudnice nad Labem a obdivovat původní mobiliářové vybavení knihovny historika Gelasia Dobnera, skvěle zhotovené rekonstrukce středověkého skriptoria, pracovnu mnicha - písaře knih i unikátní dobovou knihařskou dílnu.

V expozici jsou k vidění ukázky dobových tiskařských produktů, knih i časopisů. Je zde ilustrována i jejich výroba (a to především z období 19. a 20. století) na původních tiskařských strojích - například na ručním lisu, rychlolisu a sázecím stroji Linotyp. Na počátku 90. let 20. století byla expozice doplněna ukázkou exilové knižní produkce a samizdatových tiskovin.

Středověké scriptorium v expozici Muzea knihyKoncept expozice Dějiny knihy a knihtisku od počátků do současnosti vytvořil Bohumír Lifka, dlouholetý spolupracovník Národního muzea. Už roku 1934 nastoupil do knihovny Náprstkova muzea, kde byl činný až do roku 1959. Roku 1954 stál také u založení Oddělení zámeckých knihoven v rámci Národního muzea a od téhož roku vedl skupinu, která připravovala souborný katalog zámeckých knihoven v Čechách. Do jeho dlouhé odborné kariéry (až do svých pětaosmdesáti let byl činný jako pracovník Akademie věd) zasáhla nepříznivě společenská situace: Roku 1959 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na sedm let za velezradu. Po roce vězení byl propuštěn na základě prezidentské amnestie, která se vztahovala zejména na politické vězně.

Video z expozice najdete zde.

Obálka brožury věnované Muzeu knihyKromě stálé expozice mohli během existence Muzea knihy návštěvníci spatřit také 52 krátkodobých výstav. První z nich se odehrála v roce 1960, a ta poslední, úspěšná výstava Staré pověsti české, bude v muzeu k vidění i v této návštěvnické sezóně. Z krátkodobých výstav z uplynulých let jmenujme namátkou výstavy Ilustrace Josefa Lady, Česká dětská kniha – tradice a současnost, Gloria cartographiae – Krásné mapy pěti staletí, Příběhy do dřeva řezané, Příběhy do mědi ryté nebo po roce 1989 výstavy Libri prohibiti - Zakázané knihy šesti století, Tvorba Josefa Váchala ve sbírkách Knihovny Národního muzea nebo výstavu Sv. Jan Nepomucký v lidové úctě v Čechách a na Moravě.  

Po uzavření Muzea knihy vznikne v areálu zámku  (i s odbornou podporou Národního muzea) nové kulturní centrum. Některé exponáty z Muzea knihy budou k vidění v nových expozicích v Historické budově Národního muzea, která se otevře po rekonstrukci v roce 2018. Národní muzeum také připravuje alternativní metodický koncept k Muzeu knihy v podobě virtuálního Muzea komunikace.

Děti si samy vytiskly v expozici na ručním lisu obrázek

 

KAM DÁL?

 

OBRAZEM: Staré pověsti českéve Žďáru na Sázavou

Prohlédněte si roucho praotce Čecha aneb Staré pověsti české ve Žďáru nad Sázavou

VIDEO: Navštivte Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou

 

(dan)