19.06.2013 | Dne 1. ledna 1993 vznikly rozdělením České a Slovenské federativní republiky dva nové státy. Vzhledem k tomu, že Evropa od roku 1991 s úžasem, hrůzou a nepochopením sledovala válku o podobu postkomunistické Jugoslávie, byl nenásilný rozchod Čechů a Slováků vnímán velmi pozitivně. V anglickém jazyce je díky pokojnému průběhu někdy nazýván "Velvet Divorce" – sametový rozchod.
Československá republika se od konce března 1990 nazývala Československá federativní republika a od dubna Česko-slovenská federativní republika v důsledku tzv. války o pomlčku. Tato "pomlčková válka” byla prvním signálem česko-slovenských rozporů.
Premiéři Česka a Slovenska vedli od léta roku 1990 jednání o tom, jaké kompetence budou mít republiky a jaké federace. V červnu 1990 se konaly první postkomunistické parlamentní volby, ve kterých s více než 50% hlasů zvítězilo Občanské fórum. Na Slovensku zvítězila s více než 30 % hlasů strana Verejnosť proti násiliu (VPN).
Od Občanského fóra se na počátku roku 1991 odštěpila ODS (Občanská demokratická strana). Podobně také na Slovensku se od VPN odštěpila část politiků v čele s Vladimírem Mečiarem a založili stranu Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS).
Ve druhých parlamentních volbách, konaných na počátku června 1992, zvítězila v Česku ODS a na Slovensku HZDS. Obě strany získaly více než třicet procent hlasů.
Po volbách začala v brněnské vile Tugendhat jednání mezi předsedou vlády České republiky Václavem Klausem a předsedou vlády Slovenské republiky Vladimírem Mečiarem. 17. července schválila Slovenská národní rada deklaraci o svrchovanosti Slovenska, vzápětí abdikoval prezident Václav Havel. Ve středu 26. srpna 1992 předstoupili oba premiéři po druhém kole jednání ve vile Tugendhat před novináře a oznámili, že československý stát přestane existovat od 1. ledna 1993.
V říjnu téhož roku probíhaly politické rozhovory o podobě rozdělení. Projednávaly se otázky související se sociálním zabezpečením na území obou nových států, podobou nově vzniklé hranice a jejího režimu, nebo celní a měnová unie. Výsledkem těchto jednání byla řada dohod.
18. listopadu proběhl poslední pokus zvrátit rozdělení federace, kdy opoziční poslanci žádali ratifikační referendum. Federální parlament však ústavní zákon č. 542/1992 Sb. o zániku ČSFR schválil těsnou ústavní většinou. Na Nový rok 1993 tak vznikly dva nástupnické státy – Česká republika s hlavním městem v Praze a Slovenská republika s hlavním městem v Bratislavě. Dnes lze jen diskutovat o tom, proč tomuto zavážnému rozhodnutí nepředcházelo vyhlášení referenda.
Reklamní agentura Havas Prague a Národní muzeum se rozhodly k příležitosti 20. výročí upozornit na mírové rozdělení ČSFR a slavnostně odhalily „pomník“ tzv. Nikdy nevystřelené kulky. Vitrína s tzv. Nikdy nevystřelenou kulkou je k vidění zdarma od 19. června ve vstupních prostorách Nové budovy Národního muzea.
Můžete se podívat na video s tzv. Nikdy nevystřelenou kulkou.
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!