Mariánský sloup byl stržen rozvášněným davem

04.10.2012 | Fragmenty sloupu ze Staroměstského náměstí jsou uloženy v Lapidáriu Národního muzea. V součané době vzniká kopie této památky, která nepřežila revoluční vášně v roce 1918.

Před časem jsme vám na portálu Muzeum 3000 představili osudy pomníku maršála Radeckého. V Lapidáriu Národního muzea si však můžete prohlédnout i části dalšího sochařského díla, které padlo za oběť nepříznivé době a nyní se diskutuje o jeho obnovení - Mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí.

Podívejte se na video:
Dana Stehlíková z Národního muzea o Mariánském sloupu ze Staroměstského náměstí

Ač bylo v roce 1650 vztyčeno jako poděkování Panně Marii za ochranu Prahy při ostřelovaní Švédy za třicetileté války, bylo toto barokní sousoší od Jana Jiřího Bendla spojováno s katolicismem a habsburskou nadvládou. Od zničení v revolučním roce 1918 ho neuchránilo ani to, že například v dobách moru bylo pro Pražany místem, kde se konaly bohoslužby.

Kopie sloupu se má vrátit na jeho původní místo. Již dokončenou část - sochu Panny Marie Vítězné, si můžete prohlédnout už nyní - prozatím je umístěna za Týnským chrámem.

fragment sochy panny marie - hlava

Přijďte se na kontroverzní památky podívat osobně – Otevírací dobu Lapidária a další informace najdete na našich stránkách www.nm.cz

PhDr. Dana Stehlíková, CSc.
Oddělení starších českých dějin Historického muzea Národního muzea.
V Národním muzeu spravuje sbírku prací z drahých kovů a drahokamů a Lapidárium (sbírku kamenných soch a architektonických fragmentů).

 

(per)